Çarşamba , 7 Haziran 2023
Güncel
Anasayfa / Yazılım / Wordpress

Wordpress

Dünyaca ünlü Blog sistemi Wordpress temaları ve eklentileri üzerine incelemelerde bulunacağız. Cihan Blog Wordpress’te takipte kalın.

Neler Oluyor WordPress’e ?

Yeni temamızla canlanan blogumuza bir de WordPress 3.9 Desteği gelecek diye oldukça sevinmiştik. TR Dil Paketi yüklendikten sonra Hemen WordPress 3.9’a geçtik. Fakat şu an tam bir haya kırıklığı yaşıyorum. Keşke geçmeseydik. WordPress 3.9 ile yapılan radikal değişiklikler sonucu bir çok plugin ve tema hatalı çalışır durumda. TinyMCE 4 sürümünü kullanmaya başlayan WordPress yazı yazma bölümünde çok ciddi hatalara sebebiyet ... Devamını Oku »

WordPress 3.9 Güncellemesi ve Ortam Ekle Hatası

WordPress 3.9 Güncellemesi gelince heyecan verici özelliklerini TR Dil desteği çıkana kadar beklemiştim. TR Dil desteği gelince de hemen yükledim. Bir hafta kadar blog yazısı yazmamıştım. Sonra fark ettim ki Ortam Ekle butonu çalışmıyor. Tıklıyorum ve açılmıyor. Yazar arkadaşlardan da aynı şikayeti alınca bu işi çözmek için kolları sıvadım. Direk olarak ftp’de plugins klasörünü plugins2 olarak kaydettim ve wordpress panelde ... Devamını Oku »

WordPress Blog Güvenliği

WordPress Blogunuzun güvenliği için admin kullanıcı adınızın değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü hergün yüzbinlerce spam botu wordpress sitelerine admin kullanıcı adını kullanıp milyonlarca şifre kombinasyonu deneyerek sitelere giriş denemesi yapıyor. Blogunuzu basit bir sql sorgusu ile koruyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken phpMyAdmin’e girip [crayon-647fb5188c839191369172/] kodlarını yazmak… Devamını Oku »

WordPress Resim Optimizasyonu

WordPress’te resim yükleme varsayılan olarak oldukça hızlıdır. Fakat resimleri optimize etmek için Yahoo teknolojisi olan smush.it teknolojisi ile 1 MB altında kalan fotoğrafları kalite kaybı yaşatmadan sıkıştırabilirsiniz. Bu uygulama sizin resim upload hızını %60-70 oranında düşürdüğü aşikar. Fakat site hızınızı %40-50 civarı artırmaktadır. Bu yüzden biz 10-20 yazarın hızlı makale hazırlayabilmesinden ziyade yüzbinlerce ziyaretçimize daha hızlı bir site sunmayı hedefliyoruz. ... Devamını Oku »

WordPress 3.9 Sürümü

WordPress’in 3.9 Sürümü bir çok yenilikler sundu. Bunların en önemlisi de yazarları ilgilendiren kısımları. Yönetimi ilgilendiren kısımlara değinmeyeceğim. Artık ortam düzenlemeleri daha kolay oldu. Daha güzel bir ortam sunacak wordpress bize. Var ise ses dosyalarımızı klip yapabileceğiz. Galeri ön izlemeleri artık panelde de görünecek. Görselleri sürükle bırakla yükleyebileceğimiz gibi büyütme ve küçültme işlemlerini de görselin köşesinden çekerek kolaylıkla yapacağız. WordPress ... Devamını Oku »

Yeni Blog Temamız

Site yöneticilerimizden Ahmet Genç’in teklifi üzerien yeni blog temasına geçmiş bulunmaktayız. Bu blog tasarımı altındaki ilk yazıyı da ben kaleme alayım istedim. Daha temamızın da acemisi sayılırız. Çalışmalarımız en kısa sürede bitecek ve sitemiz çok özel bir görünüme kavuşmuş olacak. Magazin Tema’nın epey hayalini kurmuştuk. Sonunda gerçekleştirdik. Hayır olsun bakalım… Devamını Oku »

Disqus Yorum Adeti Problemi

Cihan Blog’a yaklaşık bir ay kadar önce Disqus Yorum sistemini kurduk. Bugün Disqus sistemini kaldırmak zorunda kaldım. Sebebim şuydu. Cihan Blog’da benim yaklaşık 700 küsür yorum varken diğer arkadaşlarımın da yüzlerce yorumu varken disqus bunu göstermiyor. Bugün tekrar Disqus’u kurdum ve yorumları tekrar içeri aldığımda görüyorsunuz gözde yorumcular bölümünde sadece 2 yorum gösteriyor benim için. İşin ilginç kısmı şu aslında ... Devamını Oku »

WordPress Arama Sonuçlarını İyileştirme 2

WordPress Arama Sonuçları kalitesini artırmaya devam ediyoruz. Şimdi arkadaşlar düşünün. Blogunuzda bir arama yapıldı ve arama sonucunda sadece bir tek sonuç döndü. Peki bu sonuç neden arama sonuçlarında gözüksün ki ? Direk kullanıcıyı makalenin sayfasına yönlendirsek iyi olmaz mı ? Devamını Oku »

WordPress Arama Sonuçlarını İyileştirme

WordPress çok kaliteli bir blog uygulaması olsa da malesef arama sonuçlarındaki başarısızlığı WordPress başarısına gölge düşürüyor. Kendi sitemde kendi konularımı bulmakta zorluk çekiyorum desem abartmış olmam. Sizlere eklentisiz olarak kullanmaya başladığım bir fonksiyonu paylaşacağım. Bu fonksiyon ile siz de daha etkili arama sonuçlarına kavuşacaksınız. Devamını Oku »

VaultPress ile Sitenizin Yedeğini Alın

Cihan Blog’un 2009 yılından beri yayın yapması, veritabanı ve media dosya boyutlarının çok artmasından dolayı yedek almak ciddi problem oluşturuyordu. Gerçi dedicated sunucumuzu sağlayan arkadaşım günlük, haftalık ve aylık olmak üzere üç farklı zaman dilimi için otomatik yedek alan bir sistem kurdu bize. Devamını Oku »