Çarşamba , 7 Haziran 2023
Güncel
Anasayfa / Yazılım / HTML & CSS

HTML & CSS

Yeni Nesil HTML ve CSS çözümleri ile daha görsel siteler kurmak için Cihan Blog HTML & CSS derslerini takip edin.

Css ile Site Ortalama

CSS’e yeni başlayanlar için en büyük problem herhalde site ortalamadır. Nitekim benim için öyle olmuştu.  Devamını Oku »

Google Fonts

Cihan Blog için WordPress Tema tasarımı yaptığım bugünlerde her ayrıntıya oldukça dikkat ediyorum. Sitelerimde Font olayına dikkat etmeyen biri olarak bu tema tasarımı sürecinde Font’lara olan ilgim arttı. Fark ettim ki çok zaman geçirdiğim blogların yazıları oldukça okunaklı idi. Devamını Oku »

Twitter Bootstrap Nedir ?

Bootstrap, Twitter yazarları tarafından hazırlanmış bir CSS kütüphanesidir. CSS tasarımı konusunda yeterli bilgisi olmayanlar için oldukça güzel bir çalışmadır. Devamını Oku »

Farklı Tarayıcılarda CSS Problemi

Webmasterların en büyük sıkıntılarından biri hiç şüphesiz web tasarım safhası. Bu tasarımların da en büyük sıkıntısı da farklı tarayıcılarda yaşanan css problemleri… Bu problemler yazılan kodların farklı tarayıcılarda farklı yorumlanması sonucu oluşuyor. Malesef tarayıcı üreticilerde bir ortak lisan olmadığı için tasarımcılar çok ciddi sıkıntı çekiyorlar. O yüzden bir web sitesi yapıldığında 2-3 popüler tarayıcı için de stil sayfası hazırlanıyor. Mesela ... Devamını Oku »

CSS ile Yazı İçine Resim Gömmek

İyi Günler Arkadaşlar, Bu yazımda sizlere CSS ile yazı içine nasıl resim gömüldüğünü anlatacağım. Bu işlem genelde blog sitelerinde mesaj içine reklam gömülmesinde kullanılmaktadır. Benzer şekilde makaleler içine makale ile alakalı resim gömmek için de kullanılabilir. Ben bu yazımda WordPress’te single.php’de yani tekil mesaj gösteriminde bir nasıl reklam yerleşimi yapılır onu anlatacağım. Anlattığım işlemi yaptıktan sonra blogunuzun tekil mesaj gösterimi ... Devamını Oku »

Favicon Kodu

Sitelerine favicon kodu koymak isteyen webmasterlar için kodu hemen verelim. <head></head> etiketleri arasına aşağıdaki kodu koysun. [crayon-647fb87361c2a326617526/] kodunuzu kendinize göre editleyin. Faviconları oluştururken dosya uzantısı .ico olmasına dikkat edin ve 16×16 boyutlarıyla oluşturun. Haydi faviconlarımızı oluşturalım. Devamını Oku »

CSS Çalışmaları

CSS gelişen internet teknolojisinin artık değişmez bir parçası. Daha güzel, daha hızlı, daha görsel siteler yapmak için CSS’e önem vermek gerekir. CSS’in olmadığı bir site ise kaybetmeye mahkumdur. Bunu öğrendiğimden dolayı kendim CSS bilgimi geliştirmeye karar verdim ve çalışmalarımı derinleştirdim. Ne kod yazdığınız önemlidir muhakkak ama kullanıcılar yazdığınızdan ziyade ne gördüğüyle ilgileniyor. Sizin ne kadar esnek kod yazdığınız açıkçası kullanıcıyı ... Devamını Oku »