Cumartesi , 22 Temmuz 2017
Güncel
Anasayfa / Yazılım

Yazılım

PHP, HTML & CSS, jQuery, SQL Yazılım derslerini Cihan Blog Yazılım’dan takip edebilirsiniz.

XML Çıktı Alma Problemi

using-xml-pop_3712

Sitemde xml çıktı alma ile ilgili bir video ders çekmiştim. Bir takipçimiz konuyla ilgili sıkıntı yaşamış ve bizimle paylaşmış. Şikayeti şöyle… Cihan bey merhaba, Sitenizde paylaşmış olduğunuz php ile xml çıktı alma videsunu izledim ve bende üzerinde çalıştığım siteme ekledim. Localhostta sıkıntısız gayet güzel çalıştı yalnız hostta atınca sayfa aşağıdaki gibi gözükmektedir. Sebebi ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim. Warning: Cannot ... Devamını Oku »

Avast’tan İlginç Tespit:Android Güvenli Değil

1365421857_android-virus2

Piyasaya giriş yaptığı günden bu yana açık kaynaklı olmasından dolayı zararlı yazılımların ilgi odağı olan Android mobil işletim sistemi güvenlik açıklarından dolayı sürekli ağır eleştirilere maruz kalıyordu. Son olarak Apple’ın WWDC 14 etkinliğinde zararlı yazılımların %99’unun Android platformunda olduğu dile getirilmişti. Fabrika ayarlarına dönmek işe yaramıyor Bugün Android’deki güvenlik açıklarına bir darbe de popüler Antivirus yazılım geliştiricisi Avast’tan geldi. Avast’ın yapmış olduğu araştırmalara göre Android cihazları fabrika ayarlarına döndürseniz bile cihazlardan silinmiyor. Avast bu analiz için eBay üzerinden 20 adet 2. El Android telefon almış ve cihazları fabrika ayarları ile sıfırlamış. Devamını Oku »

Android 4.5 Sanılan Ekran Görüntüleri

Screenshot_17

Merhaba arkadaşlar.Bugün 4.5 sanılan Google I/O’da kullanılansistemin ekran görüntülerini paylaşacağım. Devamını Oku »

Android 4.5’e Çok Az Kaldı

androidmavi

Android işletim sistemi kullanıcıları nefeslerini tuttu. Android’in yeni patronu Sundar Pichai, Bloomberg Businessweek’e yeni Android’le ilgili sürpriz bir açıklama yaptı. Kullanıcıların Android 4.5 için geçen yıllarda olduğu gibi çok beklemeyeceklerini belirten Pichai, yeni sürümün bu akşam I/O etkinliğinde duyrulacağını söyledi. KAPSAMLI GÜNCELLEME BEKLENİYOR Android Wear ve giyilebilir teknolojileri de içine alan kapsamlı bir güncelleme olması beklenen Android 4.5 dışında giyilebilir teknolojilere özel ... Devamını Oku »

Android 4.4.4 Dağıtılmaya Başlandı

android-kitkat

Google, Android 4.4.3’ü yayınlamasının ardından sadece birkaç hafta geçmiş olmasına rağmen, 4.4.4 güncellemesini yayınlamaya başladı. 4.4.4 güncellemesinin boyutu sadece 2.5 MB… Güncelleme, 4.4.3 ile başlayan rastgele yeniden başlama sorununu, pil ömrü şikayetlerini, bazı kullanıcıların Google Play’de yaşadığı sorunları gidermeyi ve wi-Fi bağlantısının daha sağlıklı kurulmasını amaçlıyor. Ayrıca bazı güvenlik iyileştirmeleri de 4.4.4 güncellemesi ile birlikte geliyor. Eğer Nexus 4, 5, ... Devamını Oku »

Neler Oluyor WordPress’e ?

wordpress-3-9

Yeni temamızla canlanan blogumuza bir de WordPress 3.9 Desteği gelecek diye oldukça sevinmiştik. TR Dil Paketi yüklendikten sonra Hemen WordPress 3.9’a geçtik. Fakat şu an tam bir haya kırıklığı yaşıyorum. Keşke geçmeseydik. WordPress 3.9 ile yapılan radikal değişiklikler sonucu bir çok plugin ve tema hatalı çalışır durumda. TinyMCE 4 sürümünü kullanmaya başlayan WordPress yazı yazma bölümünde çok ciddi hatalara sebebiyet ... Devamını Oku »

WordPress 3.9 Güncellemesi ve Ortam Ekle Hatası

10276560_495673273892466_1107789218_n

WordPress 3.9 Güncellemesi gelince heyecan verici özelliklerini TR Dil desteği çıkana kadar beklemiştim. TR Dil desteği gelince de hemen yükledim. Bir hafta kadar blog yazısı yazmamıştım. Sonra fark ettim ki Ortam Ekle butonu çalışmıyor. Tıklıyorum ve açılmıyor. Yazar arkadaşlardan da aynı şikayeti alınca bu işi çözmek için kolları sıvadım. Direk olarak ftp’de plugins klasörünü plugins2 olarak kaydettim ve wordpress panelde ... Devamını Oku »

Paypal ve Japon Yeni

10338810_495671133892680_1707195724_n

  Paypal ile yazılım geliştiriyorsanız ve farklı döviz kurları ile ödeme almak istiyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Paypal ile Japon Yeni ödemesi almak istiyosanız bir sürpriz ile karşılaşmanız muhtemel. Kullanıcı sepetinize ürünleri attı ve siz siparişlerin gelmesini bekliyorsunuz. Ama bu durumda Paypal’dan müşteriniz şöyle bir cevap alabilir. Mesajda aynen şöyle yazıyor : “The link you have used to enter ... Devamını Oku »

WordPress Blog Güvenliği

wordpress-security

WordPress Blogunuzun güvenliği için admin kullanıcı adınızın değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü hergün yüzbinlerce spam botu wordpress sitelerine admin kullanıcı adını kullanıp milyonlarca şifre kombinasyonu deneyerek sitelere giriş denemesi yapıyor. Blogunuzu basit bir sql sorgusu ile koruyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken phpMyAdmin’e girip [crayon-5973b73f7a6c0629117849/] kodlarını yazmak… Devamını Oku »

WordPress Resim Optimizasyonu

best-wordpress-plugins-5

WordPress’te resim yükleme varsayılan olarak oldukça hızlıdır. Fakat resimleri optimize etmek için Yahoo teknolojisi olan smush.it teknolojisi ile 1 MB altında kalan fotoğrafları kalite kaybı yaşatmadan sıkıştırabilirsiniz. Bu uygulama sizin resim upload hızını %60-70 oranında düşürdüğü aşikar. Fakat site hızınızı %40-50 civarı artırmaktadır. Bu yüzden biz 10-20 yazarın hızlı makale hazırlayabilmesinden ziyade yüzbinlerce ziyaretçimize daha hızlı bir site sunmayı hedefliyoruz. ... Devamını Oku »