Çarşamba , 7 Haziran 2023
Güncel
Anasayfa / Yazılım

Yazılım

PHP, HTML & CSS, jQuery, SQL Yazılım derslerini Cihan Blog Yazılım’dan takip edebilirsiniz.

XML Çıktı Alma Problemi

Sitemde xml çıktı alma ile ilgili bir video ders çekmiştim. Bir takipçimiz konuyla ilgili sıkıntı yaşamış ve bizimle paylaşmış. Şikayeti şöyle… Cihan bey merhaba, Sitenizde paylaşmış olduğunuz php ile xml çıktı alma videsunu izledim ve bende üzerinde çalıştığım siteme ekledim. Localhostta sıkıntısız gayet güzel çalıştı yalnız hostta atınca sayfa aşağıdaki gibi gözükmektedir. Sebebi ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim. Warning: Cannot ... Devamını Oku »

Neler Oluyor WordPress’e ?

Yeni temamızla canlanan blogumuza bir de WordPress 3.9 Desteği gelecek diye oldukça sevinmiştik. TR Dil Paketi yüklendikten sonra Hemen WordPress 3.9’a geçtik. Fakat şu an tam bir haya kırıklığı yaşıyorum. Keşke geçmeseydik. WordPress 3.9 ile yapılan radikal değişiklikler sonucu bir çok plugin ve tema hatalı çalışır durumda. TinyMCE 4 sürümünü kullanmaya başlayan WordPress yazı yazma bölümünde çok ciddi hatalara sebebiyet ... Devamını Oku »

WordPress 3.9 Güncellemesi ve Ortam Ekle Hatası

WordPress 3.9 Güncellemesi gelince heyecan verici özelliklerini TR Dil desteği çıkana kadar beklemiştim. TR Dil desteği gelince de hemen yükledim. Bir hafta kadar blog yazısı yazmamıştım. Sonra fark ettim ki Ortam Ekle butonu çalışmıyor. Tıklıyorum ve açılmıyor. Yazar arkadaşlardan da aynı şikayeti alınca bu işi çözmek için kolları sıvadım. Direk olarak ftp’de plugins klasörünü plugins2 olarak kaydettim ve wordpress panelde ... Devamını Oku »

Paypal ve Japon Yeni

  Paypal ile yazılım geliştiriyorsanız ve farklı döviz kurları ile ödeme almak istiyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Paypal ile Japon Yeni ödemesi almak istiyosanız bir sürpriz ile karşılaşmanız muhtemel. Kullanıcı sepetinize ürünleri attı ve siz siparişlerin gelmesini bekliyorsunuz. Ama bu durumda Paypal’dan müşteriniz şöyle bir cevap alabilir. Mesajda aynen şöyle yazıyor : “The link you have used to enter ... Devamını Oku »

WordPress Blog Güvenliği

WordPress Blogunuzun güvenliği için admin kullanıcı adınızın değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü hergün yüzbinlerce spam botu wordpress sitelerine admin kullanıcı adını kullanıp milyonlarca şifre kombinasyonu deneyerek sitelere giriş denemesi yapıyor. Blogunuzu basit bir sql sorgusu ile koruyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken phpMyAdmin’e girip [crayon-647fb8169a40b213428612/] kodlarını yazmak… Devamını Oku »

WordPress Resim Optimizasyonu

WordPress’te resim yükleme varsayılan olarak oldukça hızlıdır. Fakat resimleri optimize etmek için Yahoo teknolojisi olan smush.it teknolojisi ile 1 MB altında kalan fotoğrafları kalite kaybı yaşatmadan sıkıştırabilirsiniz. Bu uygulama sizin resim upload hızını %60-70 oranında düşürdüğü aşikar. Fakat site hızınızı %40-50 civarı artırmaktadır. Bu yüzden biz 10-20 yazarın hızlı makale hazırlayabilmesinden ziyade yüzbinlerce ziyaretçimize daha hızlı bir site sunmayı hedefliyoruz. ... Devamını Oku »

WordPress 3.9 Sürümü

WordPress’in 3.9 Sürümü bir çok yenilikler sundu. Bunların en önemlisi de yazarları ilgilendiren kısımları. Yönetimi ilgilendiren kısımlara değinmeyeceğim. Artık ortam düzenlemeleri daha kolay oldu. Daha güzel bir ortam sunacak wordpress bize. Var ise ses dosyalarımızı klip yapabileceğiz. Galeri ön izlemeleri artık panelde de görünecek. Görselleri sürükle bırakla yükleyebileceğimiz gibi büyütme ve küçültme işlemlerini de görselin köşesinden çekerek kolaylıkla yapacağız. WordPress ... Devamını Oku »

Gerekli Bilgisayar Programları

Sizler için özenle seçim incelediğimiz programları paylaşıyoruz. Antivirüsten video codeclere baştan aşağı program incelemelerimiz sizlerle. Devamını Oku »

Bilgisayar Performansını Nasıl Arttırılır?

Bilgisayarınız ilk aldığınız gün olduğu kadar hızlı değil mi? İyice yavaşladığını düşünüyorsanız bu yazım tam size göre. Devamını Oku »

Amatör Gözüyle JAVA

Android Yazılımı sevdasına kapıldığım bu günlerde, ileri seviyede bir PHP yazarı olarak JAVA macerasına başlamam benim için oldukça ilginç oldu. Masaüstü ticari programlarda database üzerinden yapmış olduğum raporlamalarımı masaüstü yazılımcısı olmadığımdan dolayı excel ile olayları çözmeye çalışıyordum. JAVA ile sanırım bu sorunu ortadan kaldırıp kendi masaüstü yazılımlarımı da yapar hale geleceğim. Android köken olarak JAVA olduğu için Android çalışmaya başladık. ... Devamını Oku »