Perşembe , 2 Şubat 2023
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Yahudi Matematikçilerin Arapça Düşmanlığı

Yahudi Matematikçilerin Arapça Düşmanlığı

İyi Günler Arkadaşlar

Matematik bölümü okuyan biri olarak Yahudi Matematikçilerin Araplara karşı tutumundan bahsedeceğim.

Matematikte fonksiyonlar konusunu hemen hemen hepiniz bilirsiniz.

f(x) ile sembolize edilen bu simgeyi hatırladınız sanırım. Bir de bileşke fonksiyon vardı. Neydi o bileşke fonksiyon f(x) o g(x) şeklinde gösterilirdi. Bu da f(g(x)) e eşitti. Mesela f(x) o g(x) =  f(g(x)) olduğundan x=1 değeri için g(x) çözülür sonra çıkan değer f fonksiyonunda yerine yazılara aranan sonuç bulunur. Gördüğünüz üzere sağdan sola doğru bir işlem sırası vardır.

Fakat yahudi matematikçiler böyle yapmazlar. Onların yazdığı kitaplarda f(x) fonksiyorun (x)f şeklinde yazılır. Bileşke fonksiyon ise (x)f o (x)g şeklinde yazılır. O da ((x)g)f  şeklinde yazılır. (x)f o (x)g = ((x)g)f bu sonucunda x=1 değeri için bakarsak yine g fonksiyonunda 1 yerine yazılır çıkan sonuç f’de yazılarak sonuç bulunur.

Şimdi dikkat edin. Bu yazımda ne oluyor. İşlem sırası soldan sağ doğru oldu. İşte Yahudiler sağdan sola doğru yazılan Arapça’ya muhalif olmak için bu yazımı kullanıyorlar.

Asıl soru şu : “Yahudiler bu kadar bizimle tezat düşmek isterlerken neden biz onlara benzemek istiyoruz ?”

Hayırlı Günler

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.619.005


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.