Cuma , 30 Eylül 2022
Güncel
Anasayfa / Yazılım / Wordpress / WordPress’te Temanın Önemi

WordPress’te Temanın Önemi

WordPress’te Temanın Önemi vurgulayacak bir yazı yazmaya karar verdim. WordPress Tema’ların önemi çok fazla kavranamadığını düşünüyorum. Bu konuya değinmek istedim.

WordPress Temaların Önemini birkaç başlık altında incelemek çok doğru olacaktır. Bu başlıkları dikkatle okumak ve anlamak sizlere wordpress tema seçiminde ciddi rehber olacaktır.

WordPress Temanın Önemi

  1. SEO Açısından Önemi
  2. Adsense Açısından Önemi
  3. Ziyaretçi Açısından Önemi
  4. w3 Validator Açısından Önemi
  5. Page Load Açısından Önemi

Şimdi bu başlıkları kısa kısa anlatmaya çalışalım.

SEO Açısından Önemi: WordPress’te tema yapan bir çok tasarımcı malesef SEO kurallarına pek uymuyor. WordPress tekil yazı görünümü ayarlarına dikkat etmiyor. Ana sayfa şablonlarına dikkat etmiyor vs. Bu da seo açısından ciddi zarara uğratıyor siteyi. SEO Açısına çok dikkat etmelisiniz. İnternette ücretsiz tema aratırken SEO Optimized WordPress Theme gibi aratırsanız çok daha başarılı temalar bulursunuz.

Adsense Açısından Önemi: Adsense açısından önemi dememizin sebebi şu. Dünyada en çok kullanılan reklam programı Adsense olduğundan dolayı Adsense açısından önemi diyoruz. Tabi anlatacaklarımız diğer reklam programları için de geçerlidir. Güzel yapılmış bir reklam yerleşimi çok ciddi bir TO (tıklama oranı) almanızı sağlayabilir. Bu da reklam gelirlerinizi artıracaktır. İnternette WordPress tema ararken Adsense Optimized WordPress Theme diye arama yaptırabilirsiniz.

Ziyaretçi Açısından Önemi: Temanız ziyaretçiyi sıkmamalıdır. Çok karmaşık temalar veya çok basit temalar ziyaretçileri sıkacaktır. İçerik çok sağlam olsa bile ziyaretçi alacağını alacak ve sitenizden ayrılacaktır. Daha fazla kalması için bir sebep yoktur. O yüzden tema kalitesine de biraz önem vermek gerekir. Sade temalar wordpress’te daha çok tercih edilen bir tema olduğunu söyleyebilirim. Çünkü 5 maddelik şartımızı sade temalarla daha rahat uygulayabiliriz.

W3 Validator Açısından Önemi: W3 Validator sitenizin HTML/XHTML Doctype uyumuna göre sitenizin nasıl kodlandığını kontrol eder. Burada hatanızın az olması veya hiç olmaması SEO açısından önemlidir. Aynı zamanda browser uyumluluğu tam sağlanacağından sayfa açılış hızlarında da bir artış söz konusu olacaktır.

Page Load Açısından Önemi: Temanızın sayfa yüklenme hızı açısından da önemi büyüktür. Resimleri web formatına göre sıkıştırmak etkili olacaktır. Mesela temanızın resimleri 500 kb ise siz optimize yaparak 160 kb’ye düşürmeniz mümkün. Bu hem server bandwidth açısından hem de sayfa yüklenme açısından avantaj olacaktır. Aynı zamanda resimleri yazarken width, height özellikleri yazılmazsa browserlar her resmin ölçülerini hesaplamak için fazladan zaman harcar bu da sayfanın daha geç yüklenmesini sağlar. İşte siz bu duruma dikkat etmelisiniz. width ve height özelliği yazmayı sakın ihmal etmeyin.

Artı olacak js ve css’lerinizi sıkıştırın. Webmaster diliyle minify ediniz. Bu da sayfa hızına etki edecektir. Bunlar tema ile ilgili olan önemli başlıklardır.

Umarım yazım wordpress tema seçiminin önemini anlamanıza yardımcı olur.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Not: Sitemdeki bulunan yazılar kesinlikle kopya konular değildir. Her yazı kendime aittir. Lütfen yazılarımı kopyalayacaksanız kaynak belirtiniz.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.595.908


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.