Pazar , 5 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / Yazılım / SQL / WordPress İçin Önemli SQL Sorguları

WordPress İçin Önemli SQL Sorguları

Wordpress SQL SorgularıWordPress kullanıyorsanız ve veritabanınızın şiştiğinden şikayetçi iseniz veya WordPress sitenizi taşıyacaksanız bu yazıyı dikkatle okumanızı öneriririm. Sizinle 14 SQL sorgusunu paylaşacağım.

Tabi bu işlemleri yapmadan önce veritabanı yedeğinizi almanızı öneririm. Hatta gerekirse yedekten localhost üzerinde denemelerinizi yapabilirsiniz. Ondan sonra bu SQL sorgularını kullanabilirsiniz.

Yedek almadan çalışıp da başına sıkıntı açan beni bulmasın lütfen 🙂

1. Site Adresi ve Anasayfa Adresi Değişikliği
Site taşıma işlemi yaptığınızı düşünelim. Localhost’tan servera yükleme yaptığınızda siteniz çalışmayacaktır. Bu durumda veritabanından aşağıdaki sql sorgusunu yazabilirsiniz. Böylelikle siteniz çalışır hale gelecektir.

2. GUID Alanını Düzenlemek
Site adresi değişikliği yaptığınızı varsayarak, site URL’lerini düzenlemeniz gerekecektir. Bunun için GUID alanı da wp_posts tablosunda düzenlenmelidir. Bu alanda eklentilerinizin url’leri tutulmaktadır. Değişiklik yapmamanız durumunda sitenizdeki eklentiler gözükmeyecektir.

3. İçeriğinizdeki URL’leri Değiştirin
Wordpress veritabanında mutlak adres kullanmaktadır. Bu yüzden site taşımalarında yazılarınızın içinde bulunan adresler eski website adresi şeklinde kalmıştır. Örnek verecek olursak, sitenizdeki bir konudan, diğer bir konuya link verdiyseniz ve bunu taşıma sonrasında düzenlemezseniz, eski konularınızı okuyanlar linklere tıkladığında sizin eski sitenize gidecektir ve muhtemelen site de kapalı ise 404 hataları alacaklardır. 10.000 kadar blog konunuzun olduğunu düşünelim. Böyle bir siteyi taşımak kolay değildir. Hele ki adresleri tek tek kontrol etmek hiç kolay değildir. O halde aşağıdaki sorgu tam bize göredir.

4. Sadece Resim Yolunu Değiştirin
Amazon CloudFront, Picasa, Flickr gibi resim hosting sitelerine API uygulaması ile resim yükleyip WordPress’inizin resim kaynağını buralar yapacaksınız diyelim. Bu durumda sadece resim yolunu değiştirmemiz gerekecektir. Var olan eski resimleri upload ettiysek url’leri de düzenlememiz gerekir. Bu durumda şu iki sql sorgusunu yazarız.

Ayrıca resim eklentiniz için GUID alanını düzenlemeniz gerekir:

5. Post Meta Alanını Güncelleyin
Post Meta alanını güncellemek nerdeyse içerikte URL’leri güncellemeye benzer. Eğer her post için ekstra URL datası girdiyseniz aşağıdaki sorgu ile düzenleme yapabilirsiniz.

6. Varsayılan “Admin” Adını Değiştirin
Wordpress kullanan herkes bilir ki, varsayılan yönetici adı “Admin” olarak tanımlanmıştır. Bu da bir güvenlik tehditi oluşturabilir. Hacker’lar Brutal Force saldırısı yapabilirler. O yüzden isim değiştirmekte fayda vardır.

7. Şifre Sıfırlama
Eğer şifrenizi sıfırlamak istiyorsanız, fakat bir şekilde sıfırlamada problem yaşıyorsanız direk aşağıdaki sorgu ile şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

8. Makalelerin Yazarlarını Değiştirme
A ve B adında iki yazar farzedelim. B yazarı ile A yazarını birleştirmek istediniz. Ya da B yazarının yazdıkları tüm yazıları A’ya aktarmak istediniz bu durumu da aşağıdaki SQL sorgusu ile kolaylıkla çözüyoruz.

İlk olarak A ve B’nin author ID (yazar ID) sini öğrenmeliyiz. Bunun için kullanıcılar bölümündeki yazarlara tıklayarak adres çubuğundaki url’den user_id kısmına bakarak ID’leri öğrenebiliriz. Daha sonra aşağıdaki SQL cümlesini yazıyoruz.

9. Revisionları Silmek
Wordpress’de bir makaleyi düzenlerken bir çok kopyası revision olarak kaydedilir. Büyük bloglarda bazen öyle ciddi baş belası olabilir ki database’in büyük bir kısmını revisionlar oluşturabilir. Bu da ciddi kaynak sarfiyatına sebebiyet verir. Binlerce kayıtın olduğu bir tabloda site açılmasında yavaşlamalar söz konusu olabilir.

Not: Bütün revisionlar siliniecek, meta dataları da dahil.

10. Post Metaları Silmek
Wordpress’de eklenti kurmak ve silmek sıkça yaşadığımız bir durum. Her eklenti her post için post meta tablosunda kalıntılar bırakmaktadır. Bu da zaman içerisinde ciddi kaynak sarfiyatına sebep olur. Bunu önlemek için bu metaları silmek gerekecektir.

11. Yorum E-Postalarını Çıkarmak
Wordpress blogunuzda zamanla o kadar çok yorum birikir ki bu da size ciddi e-posta kaynağı oluşturur. Bu e-postaları liste yapmak istiyorsanız aşağıdaki SQL sorgusu tam size göredir.

Not: Sitenizde yüzlerce kez yorum yapmış kişiler olabilir. Bunların e-postasını yüzlerce kez listeye eklemez.

Bu sorgunun sonucunda kullandığınız veritabanı yönetim sistemi hangisi ise export komutunu kullanarak çıktınızı alın.

12. Bütün Pingbackleri Silmek

Popüler Makaleler zaman içerisinde pingback bereketine kavuşur. Yüzlerce, bazen binlerce pingback alabilir. Bu sebepten dolayı veritabanında ciddi bir data artışı söz konusu olur. Veritabanınızı küçültmek için tüm Pingbackleri silmek isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki SQL sorgusunu kullanabilirsiniz.

13. Bütün Spam İletileri Silmek
Eğer çok ciddi miktarda spam ileti alıyorsanız. Bunları tek tek silmek ciddi can sıkıcı olabiliyor. Eğer bir anda 10.000 den fazla spam iletiyi silmeniz gereken bir günle karşı karşıya kalırsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Biz basit bir SQL sorgusu ile hepsini tek kalemde silmeyi tavsiye ediyoruz.

0 = Yorum Onay Bekliyor
1 = Yorum Onaylanmış
spam = Yorum Spam Olarak İşaretli

14. Kullanılmayan Etiketleri Silmek
Bazen eski yazılarınızı silmeniz gerekebilir. Bu tek tek de olabilir. Bir SQL sorgusu ile toplu silme işlemi de olabilir. Bunun sonucunda kullanılan etiketler artık kullanılmaz hale gelir. Bazen de siz gereksiz etiketler oluşturup onları silmeyi unutabilirsiniz. Bu durumda da veritabanında gereksiz bir çok etiket birikebilir. Bunları da basit bir SQL sorgusu ile silebiliriz.

Tabi bunu silmeden önce sorguyla bir kontrol edelim ki belki silmek istemediğiniz etiketler olabilir.

Eğer çıkan sonuçtaki etiketleri komple silmek isterseniz SELECT * FROM yerine DELETE FROM yazmanız yeterli olacaktır.

Çevirmen: Cihan KÜSMEZ

Kaynak: http://www.onextrapixel.com/2010/01/30/13-useful-wordpress-sql-queries-you-wish-you-knew-earlier/

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.524


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.