Çarşamba , 30 Kasım 2022
Güncel
Anasayfa / İşletim Sistemi / Windows / Windows XP Güvenlik Açığı

Windows XP Güvenlik Açığı

Windows XP’de çok ciddi bir güvenlik açığı bulundu. Bulunmasına bulundu ama bu güvenlik açığı insanın aklına da bazı soru işaretleri getirdi. Güvenlik açığı ile Windows XP kurulu bir bilgisayara internet aracılığı ile uzaktan erişmek mümkün. Bu da hackerların bilgisayarları izinsiz kontrol etmesine olanak tanıyor.

Tabi bu durumun şüphe çekme sebebi şu. Geçtiğimiz günlerde bir yazı yazmıştım blogumda. Yazı başlığı şuydu: “Microsoft Windows XP’yi Bitiriyor” bu yazımın üstünden daha çok geçmeden böyle ciddi bir güvenlik açığı olması da oldukça dikkat çekici. Üstelik bu son zamanlarda açıklanan bir kaç güvenlik açığından sadece biri.

Ya Windows XP gerçekten güvenli bir işletim sistemi değildi. Ya da sadece bize öyle sunuldu. Windows Vista’nın piyasada tutunamaması ile Windows XP çok daha önem kazanmıştı. Demek ki Windows 7 çıkana kadar Microsoft zaman kazanmak için Windows XP’nin güvenlik açıklarını gizledi. Windows 7 sükse yapınca da Windows XP desteğini kesmek için Windows XP karalanmaya başlandı. Bunun tek izahı budur.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Kaynak: PDF Dergi

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.604.954


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.