Salı , 7 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Warez Engellenebilir mi ?

Warez Engellenebilir mi ?

Dünyada yazılımcıların herhalde en çok korktukları şey yazılımlarının wareze düşme tehlikesidir. Bir çok yazılım firması wareze düşmemek için çok çaba sarfetse de dünya devleri bile warez karşısında çaresiz kalıyor. İnternet’in gizlilik esası bir çok kişinin hoşuna gitse de warez olayında gizliliğin pek faydalı olmadığını görüyoruz. Eğer warez olayındaki gibi gizlilik söz konusu olmasa ve herkesin kimliği belli olsa warezler bu kadar yaygın olmazdı.

Peki asıl soru şu : “Warez Engellenebilir mi ?”

Warez’in engellenmesi aslında pek kolay görünmüyor. Bir çok yazılımcı wareze karşı olsa da Microsoft gibi bazı yazılım firmaları warezden çok ciddi şikayetçi değiller aslında. Çünkü warez bile olsa kullanıcıların Windows kullanması Microsoft’un istihbarat bilgisi alması için çok önemli bir esas. Microsoft ve Google gibi dev firmalar yazılımı wareze düşse de pek ses çıkartmazlar. Nitekim Microsoft aynen dediğim tutumu izliyor. Çünkü gizli bilgilere ulaşmak çok daha fazla para ediyor. O yüzden lisans ücreti pek önemsenmiyor. Eğer gerçek anlamda önemsenseydi Microsoft gibi dev bir firma herhalde kimseye warez kullandırtmazdı. Hiçbir şey yapamasa hevesinizi kursağınızda bırakırdı.

Türkiye’de Warez’e engel için pek bir çalışma yapılmıyor. Benim bildiğim tek şey var o da warez ile mücadelede en ciddi ayağı kaydırılan site hiç şüphesiz cithiz.com’du. Eskiler cithiz’i bilir.paylaşımın göz bebeğiydi. Ama Mahsun Kırmızıgül ile mahkemelik oldular. Sonuçta site kapatıldı.

Warez Türkiye’de halen çok yaygın bir biçimde kullanılıyor ve şu an Türkiye’de önüne geçmek nerdeyse imkansız gibi duruyor.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.636


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.