Perşembe , 29 Ekim 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Video Sitelerinden Video İzleyemiyorum

Video Sitelerinden Video İzleyemiyorum

Diziport, DiziHD gibi kaliteli video sitelerinden son zamanda video izleme problemleri olduğunu fark ettim. Sitelerdeki videolar ya aşırı yavaş yükleniyor ya da hiç yüklenmiyor. Bunun sebebini de sizlerle paylaşmak istedim.

Bildiğiniz gibi bu tarz siteler videoları kendi serverlarında barındırmıyor. Büyük sitelerin alt yapılarını kullanıyorlar. Youtube ve Yahoo gibi video sitelerini pek kullanmıyorlar. Çünkü telif hakları konusunda oldukça katılar. Mesela benim Youtube hesabım bu yüzden kapatıldı ve ben farklı bir youtube hesabı kullanıyorum.

Problem Google DNS’ten kaynaklanıyor. Eğer DNS adresi olarak 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yaptıysanız bundan dolayı facebook’a erişim problemi yaşıyorsunuz. Bu sitelerde videoları Facebook’un serverlarında barındırıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Google DNS kullanan kişiler Facebook’a hiç bağlanamamışlardı. Çok ciddi bir problem yaşanmıştı.

Bu sorunu Open DNS kullanarak çözebilirsiniz.

  1. 208.67.222.222
  2. 208.67.220.220
Yukarıdaki verilen IP adreslerini DNS olarak kullanınız sorununuz çözülsün.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.480.193


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.