Cumartesi , 4 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Ticaret / Ürün Sitesi Açmak

Ürün Sitesi Açmak

E-Ticaret üzerine bir çok siteler açılıyor. Bu sitelerde son zamanlarda bir değişime gidildi. Artık atı alan üsküdarı geçtiği düşüncesi yaygınlaştığından site sahipleri markalaşmaya gidemiyor. Bu durum da kişileri ürün sitesi açmaya sevk ediyor.

Ürün sitesi genel sitelere göre kısa sürede başarı sağlıyor. Fakat uzun vadede başarılı olamıyor. Çünkü piyasa bir süre sonra bir ürüne doyuyor. Bu tarz siteler genelde sağlık ve cinsellik ürünleri üzerine oluyor. Genelde normalden çok fahiş fiyatlar ile müşteriye sunuluyor.

Bir örnekle olayı açıklayalım. Mesela saç dökülme problemi yaşıyorsunuz. Bundan rahatsızsanız bu sizin bir zaafınızdır. Bu zaafınız art niyetli kişiler tarafından kullanılabilir. saclarindokulmesin.com, sacdokulmesineson.com gibi siteler kurulmuş olabilir. Google, Facebook, Mynet vs. gibi reklam ağları ile sizi ve kitleleri bu sitelere yönlendirebilirler. 7 TL’ye aldığı ürünü sanki ilahi bir kudret değmişcesine abartırlar. Mucize krem, 10 yaş gençleşin, saçlarınız dökülmesin tarzında sloganlar görürsünüz.

İnsan bunların yalan olduğunu bilse de inanmak istiyor ve diyor ki : “Ya etki ederse ?” İşte bu şüphe 7 TL değerindeki ürün için size 79 TL ödetebiliyor. Daha sonra bu siteler vurgunu yapınca piyasadan kayboluyor.

Bunların yanında bir de marka olmaya çalışan siteler de mevcut. Bir çok ürün sitesi açarak asıl alışveriş sitelerine kişileri yönlendirenler var. Mesela kendimden örnek vereyim. Benim 5-6 tane ürün sitem var. Bir kişi ürünü oradan satın alınca ben Hediyeler Dünyası kutusunda müşteriye gönderi yaparım. Kutu içerisine asıl sitemin reklamları olan broşürlerden koyarım.

Her siparişte markama yatırım yapmış olurum. Ürün sitelerimde de fahiş fiyatlar koyamam. Yoksa markamın prestiji de zedelenir. Bu yöntem belki kısa vadede çok para kazandırmaz. Ama uzun vadede sürekli para kazanacağınız kesin. Hem de etik olan budur diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.443


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.