Cumartesi , 17 Ağustos 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Üniversite Sınavı Kalkıyor, Dersaneler Kapanacak

Üniversite Sınavı Kalkıyor, Dersaneler Kapanacak

Muhalif kesimden sıkça eleştirilen 4+4+4 sistemi yeni bir düzen getiriyor. Sistem anlatıldığında üniversite sınavının kalkabilecek olduğunu ve dershanelerin kapanacağını tahmin etmiştim.

Dershaneler de kapanırsa tabi ki özel ders veren öğretmenler de artık bu kazançtan mahrum olacaklar. Bildiğiniz gibi her sene yaklaşık 2 milyon kişi üniversite sınavına giriyor. İşte lise mezunlarının büyük bir kısmının girdiği bu sınav, yeni sistemin gelmesiyle talebin azalmasından dolayı üniversite sınavı kaldırılacak.

Meslek liselerine olan talep artırılacak ve kişiler yetişmiş ara eleman olmaya sevk edilecek. Kısacası üniversiteye talep düşürülecek. Zaten saçmalıktı bu. Bir ülkede 2 milyon öğrenci öğretmenliğe, mühendisliğe yönlendirilir mi ? Bu ülkenin sadece öğretmen ve mühendis ihtiyacı mı var ?

Gidin bugün inşaat sektörünü inceleyin, sıvacılara, boyacılara bakın. İyi bir ustanın kazandığı para mühendis maaşının 2-3 katı. Bir mobilya imalatçı atölyenin kazancı öğretmen kazancının 4-5 katı. Ama bu saçma eğilimden dolayı öğretmen veya mühendis çok daha fazla değer görüyor.

Bu sistemle ara eleman ihtiyacı karşılanarak üniversiteye olan talep düşürülecek. Böylelikle üniversiteye girmek için sınav ihtiyacı kalmayacak. Böyle bir şey gerçekleşirse de dersanelere ihtiyaç kalmayacak.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.408.110


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.