Cuma , 25 Eylül 2020
Güncel
Anasayfa / İnternet / Google / Ülkeyi Google mı Yönetecek ?

Ülkeyi Google mı Yönetecek ?

Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım, Google’ın tavrına çok sinirlendi ve “Bu ülkeyi Google mı yönetecek?” dedi.

Binali Yıldırım, Youtube ve Google yasaklarına açıklık getirdi. Bu açıklama ile ben de yaptığım hatayı anladım. Google’ın böyle bir tavrı olduğunu bilmiyordum. Google’ın bu tavrını değiştirmesi gerekiyor.

Youtube’un Atatürk’e edilen hakaretler sonucu kapatıldığını söyleyen Yıldırım, Google yasağının farklı olduğunu söyledi. Youtube Türkiye’de yasaklı iken rant elde etmek için Google IP’lerini kullanmaya başladığını belirten Yıldırım, bu yolla Türkiye’den reklam geliri elde etmeyi düşündüğünü söyledi.

Hem Satış Yapıyor, Hem Vergi Vermiyor

Google hem Youtube üzerinden reklamlarla Türkiye’den çok ciddi paralar kazanıyor. Hem de bir kuruş vergi vermiyor. Dünyada bir çok ülkede şubesi bulunan Google devlet kurallarına uyarak vergi de veriyor. Ama bu olay Türkiye için geçerli değil. İşte bu yüzden Google’a bir yaptırım uygulanma kararı alındı.

Google hakkında Yıldırım şöyle devam etti:

“Her iki sitenin yetkilileriyle defalarca toplantı yaparak isteklerimizi anlattık ama karşılığını alamadık. 5 kez toplantı yapıldı, İsrail için içerik üretiyor, İrlanda için içerik üretiyor. Ama Türkiye için bunu yapmıyor. Dahası Türkiye’yi muhatap almıyor.

Ortada bir yargı kararı var. Bir üst mahkemeye başvur. Başvurmuyor. Ne imiş Türkiye’yi muhatap kabul etmezmiş. Ben Türkiye’den para kazanırım ama tek kuruş vergi vermem diyor. Senin yasalarını ve devletini tanımam diyor.

Şimdi bizim telefonlarımıza bile çıkmıyorlar. Ne yapalım buna boyun mu eğelim. Bir site bizi esir alamaz. Bu ülkeyi Google mı yönetecek.”

Kaynak: Samanyolu Haber

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.476.078


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.