Cumartesi , 17 Ağustos 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Eleştiri / Ülkemizde Neden Büyük Web Projeleri Çıkmıyor ?

Ülkemizde Neden Büyük Web Projeleri Çıkmıyor ?

Türkiye’de neden büyük web projesi çıkmıyor diye kendime hep soruyorum. Neden Türk insanı büyük proje üretemiyor ?

Problem Türk İnsanının zeki insanlarının olmaması mı ? Yoksa teknik bir problem mi var ?

Mesele Türk insanının zeki olmaması değil. Elbette çok büyük projeler yapabilecek çok büyük beyinler mevcut. Fakat bir kaç tespitim var. Bu tespitlerimden dolayı büyük web projeleri çıkmadığını düşünüyorum.

Mesela sunucu kiralamak oldukça pahalı 1 Mbit hat çıkışlı sunucu 250 TL civarı aylık. Oysa aynı fiyata Avrupa ve Amerika’da 1 Gbit hat çıkışı kiralanabiliyor. İşte bu da Türk Telekom’un alt yapısını çok pahalıya kullandırmasından kaynaklanıyor. Yani Youtube’u yazacak bir beyin de olsa bunu barındıracak bir serverı tahsis etmek Youtube’un şu anki server maliyetinin 100 katına belki 1000 katına denk geliyor. Hal böyle olunca Türkiye büyük proje üretemiyor.

Bir başka mesele de üniversitelerimizin internet teknolojilerine çok yabancı kalması. Benim bir çok bilgisayar mühendisi arkadaşım var. Bir çok okulda web sitesi üzerine pek çalışma yapılmıyormuş. Geliştirilmiş teknolojilerde çalışılmıyor. Hal böyle olunca ülkemizde bu tarz proje yapan da pek olmuyor.

Umarım bir gün ülkemizde de Google, Facebook veya Youtube gibi devasa projeler görürüz. Mesela bir Facebook GSMH’yı katlayabilecek kadar ciddi bir proje. Türkiye’de bu kadar kazanan şirketler yok. İnternetin gücünü devletin de idrak edip bu tarz yatırımlara teşvik etmesi gerekiyor.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.408.105


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.