Cumartesi , 17 Ağustos 2019
Güncel
Anasayfa / İnternet / Sosyal Medya / Facebook / Twitter Facebook Rekabeti

Twitter Facebook Rekabeti

Twitter Facebook’a Rakip Olabilir mi ?

Twitter Facebook’a rakip olabilir mi ? Twitter Facebook’u tahtından indirebilir mi gibi sorular çok soruluyor. Bu konu hakkında da bir kaç söylenecek söz var. Hemen paylaşayım istedim.

Bir kere söze şöyle başlayalım. Twitter ve Facebook aynı amaca mı hizmet ediyorlar ? Sitelerin tarzı aynı mı ? Cevabımız kesinlikle hayır olur. Twitter biraz daha düzeyli bir paylaşım mekanı. Burada amaç sadece bilgi. Video, resim, müzik vs. gibi konular twitter’ın ilgi alanına girmiyor. Twitter aynı zamanda internet ile daha yakından bağı olan kişilerin kullandığı bir sistem. Çoğu kişi twitter’ı sevemiyor. Çünkü twitter’ın amacını anlamış değil. Twitter’da belli hedef kitleye o an ki düşünceni aktarmak için kurulmuş bir sistemdir. Bu da Facebook’tan farklı olduğunu gösterir.

Facebook Twitter’ı geçenlerde küçümsemişti. Facebook’ta yayınlanan farmville oyununun bile daha çok ziyaretçisi olduğunu söyleyerek aklı sıra alay etmişti. Peki Facebook bu kadar küçük siteyi (!) neden dikkate alıp alay ediyor. Demek ki bir şeylerden korkuyor ki onu muhattap alıp konuşuyor. Ben bu yazımda ütopik konuşmayacağım. Tutup da Twitter Facebook’u tahtından indirir desem kargalar bile güler. Çünkü tarzları farklı iki site de birbirine zarar veremez. Ama benim düşüncem bu gidişler Twitter Facebook’tan daha saygın bir konuma gelecek. Köşe yazarları, siyasetçiler, avukatlar sanatçılar gibi seçkin kişiler Twitter kullanmaya başladı. Peki neden Facebook kullanmıyorlar ? Çünkü Facebook onlara hitap etmiyor. Onlar cep telefonundan tüm hayranlarına Twitter vasıtası ile bildirim göndermeyi tercih ediyorlar.

Twitter ileriki günlerde çok büyüyecek ve eminim çok güzel yerlere gelecek. Bu sürecin de meraklı bir takipçisi olacağım hiç şüphesiz.

Sizin de Twitter ve Facebook yorumunuzu merak ediyorum. Siz de benimle paylaşırsanız memnun olurum.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.408.105


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.