Pazar , 27 Kasım 2022
Güncel
Anasayfa / İnternet / Eğlence / Türkiye’de Turizm

Türkiye’de Turizm

Türkiye Ekonomisi gün geçtikçe büyüyor ve bundan Turizm de nasibini alıyor. Her yıl ülkemize giren turist sayısı artıyor. Turizm geliştikçe de yatırımcılar ve istihdam artıyor. Eski yıllara nazaran çok fazla kişi turizm üzerinden ekmek yiyor.

Turizm’in ülkemizde büyümesinin yanı sıra uzun vadede ülke ekonomisine zarar verecek bir olay da turizm ile büyümeye devam ediyor. Bunun adı KOMİSYON

Her insan öncelikli olarak kendi bütçesini düşünür. Bu doğal bir eğilimdir. Fakat iki kendi nefsini düşünürsek bir de devleti düşünmek gerekir. Fakat bu komisyon uygulamalarında devleti düşünen kimse yok.

Ülkemizde tatil yapmak isteyen turistlere 1 haftalık tatiller. Uçak gidiş-dönüş fiyatının bile yarısına satılıyor. Bilet Masraflarının 600-700 Euro olduğu düşünülürse nasıl olur da bir turizm firması 400-500 Euro’ya 1 hafta tatil sunabilir. Üstelik 5 yıldızlı otellerde.

Görünen o ki turizm firması işe zararla başlıyor ve zararını kapatabilmek adına da komisyona başvuruyor.

Bir zamanlar %10-%20 gibi fiyatlarla komisyon alınırken şimdi oranlar öyle bir şişirildi ki akıl almaz boyutlara geldi. %70 oranında komisyonlar alınıyor. Hatta öyle ki komisyon vermek için firmalar yarışır hale geliyor. Örneğin bir A firması turistlere öğle yemeği vermek için turistleri getiren firma ile anlaştı. Yemek veren A firmasının lokanta bölümünün yanında hediyelik eşya bölümü de olabiliyor. (Sonuçta orası bir dinlenme tesisi.) A firması ucuz yemek vermek için zarar bile ediyor. Zararını da hediyelik eşya satışı ile karşılamak istiyor. Buradaki satışlara rehber müdahale edebiliyor. Mesela Lokum satamazsınız, seramik satamazsınız. Neden ? Komisyon vermeden satmak mümkün mü ? Rehber sizi tehdit ediyor. Eğer satarsan grubu getirmem. Rehberin derdi ne ? Eğer buradan 10 – 15 liraya seramik ürün alan bir turist olursa nasıl aynı ürünü 100 liraya satan bir dükkandan turistler ürün alsın. Aynı ürün başka bir mağazada 100 liraya satılarak turiste fahiş fiyatlar sunuluyor. Bu miktarın en az 50-60 TL’si turist getiren firmaya kalıyor. Geri kalan da işletmeciye. Böyle bir durum varken kimse A firmasının aynı ürünü 10-15 liraya satmasını ister mi ? Eğer satılırsa komisyon alamayacak. O yüzden A firması turist getirilmemekle tehdit ediliyor. O firma da rehberlerin sözünden çıkamıyor.

Bu olay gibi yüzlerce binlerce örnek verebilirim. Bu olayın ülkemize uzun vadede zararından bahsetmek istiyorum. Şimdi siz yabancı ülkeye gitseniz örneğin fransaya. 10 Euro değerinde olan bir malı rehberlerin aldatmacasına kanıp 250 Euro’ya alsanız, memleketinize döndüğünüzde E-Bay’de aynı 10 Euro olarak görseniz Fransa hakkında ne düşünürsünüz ? Tüm arkadaşlarınıza anlatırsınız. Dersiniz ki dikkat edin. Fransızlar insan kandırıyor. Demezsiniz ki falanca acenta şöyle kandırdı. İşte aynen öyle de bizler için de böyle diyorlar. Türkiye’ye dikkat edin diyorlar.

30 – 40 yıllık turizm esnafları ile görüşüyoruz. Herkes şunu söylüyor. Turist sayısı çok aşırı arttı ama kalite çok düştü. Neden ? İşte uzun vadedeki zarar bu. Komisyonlar ile kandırılan turist uzun vadede bize zarar olarak dönüyor. Oysa iş hakkı ile yapılsa turist sayısı da artar ve kalite hiç düşmezdi. Oysa itibar yüzlerce yılda kazanılmaz (ülkeler için) ama 10-15 yılda biter.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı Komisyonlar için uyarıyoruz ve göreve çağırıyoruz. Lütfen bu çağrımıza kulak verin. Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.604.203


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.