Cumartesi , 5 Aralık 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Haber / Türkiye’de Faiz Lobisi

Türkiye’de Faiz Lobisi

[poll id=”7″] dusuk-faizDünya üzerinde öyle aileler var ki, ülkeleri tabiri caiz ise haraca bağlar gibi faiz tuzağına çekiyor. Özellikle 3. sınıf dünya ülkeleri kazançlarının çok büyük bir kısmını faiz lobilerine kaptırıyorlar.

Faiz lobisi derken biz bankalardan bahsetmiyoruz. Bankalar faiz lobilerinin sadece küçük bir parçası.

Faiz lobileri ülkelerin genel kaynaklarını sömüren bir kurumdur. Mesela Blood Diamond filmini hatırlarsanız (Kanlı Elmas) Afrika ülkelerinden birinde baskılar altında elmas çıkartılması anlatılıyordu. Bu ülkenin kaynakları bir diktatör aracılığı ile sömürülür. O diktatöre silah vs. satılır. Para noktasında da ülkenin gayri safi milli hasılası üzerinden borçlandırma yöntemi ile ciddi faizler alınır. Çünkü diktatör kendi halkını düşman gördüğünden sürekli silah almak için borçlanır. Bu da faiz lobilerine gelir demektir.

Bizim konumuz Türkiye’de faiz lobisi ne durumda ve neler yapıyor ? Özellikle gezi olaylarından sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylemleri ile herkes faiz lobilerini duyar oldu. Aslında faiz lobilerinin en büyük özelliği kendini gizlemesi. Tıpkı şeytanın insana kendini unutturup günaha sevk etmesi gibi.

Faiz lobileri kendilerini mevcut halka unutturur. Hatta bazen halk ile kaynaşmış bir hal alır. Gezi olaylarından örnek. (Faiz Lobisinden birileri şöyle bir pankart açmıştı. Ne sağcıyım ne solcu çapulcuyum çapulcu.)

Bu ülkenin kaymağını yiyen büyük para babalarına şöyle yakından bakın. Hangisi cep telefonu üretmiş ? Hangisi bilgisayar üretmiş ? Hangisi araba üretmiş ? Kayda değer yapılan hiçbir şey yok. Sadece dışarıdan getirilen malzemeler ile Türkiye açık pazar haline getirildi.

Bütün birikimlerimiz dışarı bağlantılı ürünlere sarf edilecek ve bunun için de banka kredi kartları ile borçlandırma yöntemine giderek aynı zamanda faiz kapısı açılacak. Düşünün bir kere Türkiye büyük bir ticarethane olsun ve hep üretmeden dışarıdan alan ve sürekli borçalanan bir yer. Ne kadar ayakta kalabilir ki bu ticarethane.

Yıllarca yanlarında binlerce mühendis çalıştıran faiz lobilerinin uşakları bize bir yerli otomobil üretemediler. Üstelik Devrim arabası üretildiğinde manşetten devrim yolda kaldı dediler. Bu ülkemiz için en büyük vatan hainliği idi.

Açık pazar haline gelmiş ülkemiz artık üretiyor ve açık pazar olmaktan kurtulmak istiyor. Bunun için faiz lobilerinin uzantıları olan yerleşik düzen örgütlerini söküp atmamız gerekiyor. Bunun için Gezi gibi komplolara gelmeyerek başlayabiliriz.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.486.670


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.