Çarşamba , 4 Ekim 2023
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Eleştiri / Turist Rehberleri

Turist Rehberleri

Türkiye’nin tanıtılması ülkemiz açısından oldukça önemli. Bu süreçte rehberlere de çok ciddi işler düşüyor. Ama ne yazık ki rehberlerin büyük bir kısmı bu konuya gereken ehemmiyeti vermiyor. Aksine ülkemizi kötü tanıtıyorlar. Bu yazımda Turist Rehberlerini biraz hedef alacağım. Ama kesinlikle bütün rehberleri kastetmiyorum. Arasında işlerini de hakkıyla yapanların da olduğuna inanıyorum.

Turist rehberlerinin ülkeye verdiği en ciddi zararlar komisyonlardır. Komisyonlar öyle oranlar oluyor ki bazen akıllar şaşıyor. %70 – %80 oranında bile komisyon isteyen rehberler var. Ortalama olarak hemen hemen herkes %50 civarı bir rakam alıyor. Yani siz 100 TL’lik ürün satarsanız bu satıştan aldığınız paranın yarısı olan 50 TL’yi rehbere vermeniz gerekmektedir. Peki işletmeler bu kadar para kazanıyor mu ki bu oranlarda komisyonları rehberlere versinler. İşte kazanamadıklarından 100 TL’ye sattığı ürüne 200 TL gibi bir fiyat diyecek. %50’lik kısmı 100 TL’yi rehber alacak ve işletmede gerçek yapması gereken kârı yapacak. İşte bu tutum en fazla turistleri mağdur etmektedir. Ne yazık ki bunları turistler de biliyor ve ülkemize artık gelmeyi istemiyorlar. Gelenler de eskisi kadar para harcamıyorlar. Tabi bu hem ülke ekonomisini çok kötü etkiliyor. Hem de direk bölge esnafını etkiliyor.

Turist Rehberlerinin tek elinde olduğu bu turizm sektörü kurtarılmalı. Devlet buna bir güvenlik önlemi almalı diye düşünüyorum. Ülke tanıtımına zarar veren bu durumdan kurtulmamız lazım.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.655.224


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.