Pazar , 9 Mayıs 2021
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Tek Kitaplı İnsandan Korkarım

Tek Kitaplı İnsandan Korkarım

Tek Kitaplı İnsandan Korkarım Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsüne girdiğinizde mermerden bir anıt görürsünüz. Anıtta şu ibare yer almaktadır: “Timeo hominem unius libri” ilk bakışta bilimsellik kokuyor gibi duran bu cümle aslında ideolojik bir yaklaşımdan başka bir şey değil. Latince kökenli olan bu kelime Thomas Aquinas tarafından söylenmiş. Skolastik düşüncenin düşünürlerinden Thomas, 13 yy.da bu sözü söylemiştir. Kilisenin baskıcı rejimine karşı semavi dinlere karşı bir baş kaldırı mahiyetindeki bu söz günümüzde de bilim çevreleri tarafından kullanılıyor.

Üniversiteye ilk başladığım yıllarda Hacettepe’de böyle bir anıt yoktu. AKP’nin güçlenmesi ve siyaset arenasında din söylemleri artmasına adeta bir tepki adına bu anıt Hacettepe Üniversitesine yapıldı. Ne de olsa komünizmin kalan son kalelerinden biri. Akılları sıra Kur’an-ı Kerim’e karşı bu sözü söylüyorlar. Hani başörtüsü olayı da var ya. Tek kitaplı olan insanlardan korkuyorlar.
tek-kitapli-insandan-korkarim_385733
Şimdi bu sözde bilim adamlarına sormak lazım. Sizin kitabınız tek değil mi ? Siz her düşünceyi her ideolojiyi bilime feda etmiyor musunuz ? Gördünüz mü ? Sizin de kitabınız tekmiş. Oysa Bilim dediğiniz kitap insan yazmasıdır. Dememiş mi atalarımız Beşer Şaşar diye ?

Yıllarca diyetisyenler yumurta, tereyağı kalp düşmanı diye yedirmediler. Sonra baktılar faydalıymış.  Demek ki neymiş ? Sizin bilgileriniz sürekli değişmekte imiş.

Yahu sizler her şeyi tesadüflerin yarattığına inanan zavallılarsınız. Kur’an-ı Kerim “Her şeyi en güzel surette yaratmışım” diyen ve Bir Olan Allah’ın kitabıdır.

Daha fazla dinsizlere söz söylemek istemiyorum. Son sözüm şu olacak : “Ben tek kitaplı insandan korkmuyorum. Ben KİTAPSIZ insandan korkuyorum.”

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.515.231


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.