Cuma , 15 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Kadınca / Tahinli Kek

Tahinli Kek

Sevgili hanımlar. Bugün size ilk defa denediğim tahinli kekin yapılışını anlatacağım. Tarifini kendim uydurdum. Zaten tariflere bakarak bir şeyler yapmayı pek sevmem. Çok da güzel oldu.İnsanın ağzında dağılıyor.

Tarifimize geçmeden önce sizlerle özellikle biz bayanların pek meraklı olduğumuz fal konusuna değinmek istiyorum. Dikkat ediyorum da bayanlar kahve içince hemen fincan kapatıyorlar. Güzel kardeşlerim bunun ne dünyamıza ne de ahiretimize faydası var. Dostlarla bir araya gelip kahve içmek gerçekten insana büyük bir mutluluk veriyor.Atalarımız “Bir fincan kahvenin kırk yılı hatırı vardır.” demişler. Ancak kahve telvesinde geleceği görebilme gibi bir saçmalığa inanmak niye?

Sizlerle fal konusuyla ilgili birkaç ayet ve hadis paylaştıktan sonra tarifimize geçmek istiyorum.

“De ki: ‘Göklerde ve yerde olan gaybı, Allah’tan başka bilen yoktur.” (Neml, 27/65) ve

“De ki: Size ‘Allah’ın hazineleri elimdedir demiyorum, gaybı da bilmiyorum…” (En’âm, 6/50),

“Eğer gaybı bilseydim, daha fazla hayır yapardım…” (A ‘râf, 7/188)

“Her kim bir arrafa gidip de ona bir şey sorarsa, kırk gecelik namazı kabul olmaz.” (Müslim, Selâm, 125)

“Kim bir kâhine gider, dediklerini doğrularsa; şüphesiz ki Muhammed’e indirilmiş olanı inkâr etmiş olur.” (Ebû Dâvûd, Tıb, hadis no: 3904).

“Kâhinler bir şey değildirler.” (Müslim, Selam 123)

Malzemeler:

1 çay bardağı toz şeker
1/2 çay bardağı pudra şekeri
1/2 çay bardağı sıvı yağ
1 yumurta
1 paket kabartma tozu
1 çay bardağı süt
1/2 çay bardağı tahin
Alabildiği kadar un

Hazırlanışı:

Çukur bir kaba yumurtayı kırıyoruz.İyice çırptıktan sonra toz şekeri ve pudra şekeri ekleyip yeniden çırpıyoruz.Sonrasında sütü,sıvı yağı,tahini ekleyip çırpıyoruz.Kabartma tozu ve alabildiği kadar un ekleyip güzelce karıştırıyoruz.Tepsimizi yağlayıp hamuru döküyoruz.160 dereceye ayarlanmış fırında 40 dk pişiriyoruz.

Not: Ben fırını önceden ısıtmıyorum.Sizler önceden ısıtırsanız pişirme süresini 5-10 dk düşürmeniz gerekecektir.Ben bilerek malzemeleri az koydum.Siz daha fazla olsun isterseniz malzemeleri iki katına çıkarırsınız.

Şimdiden afiyet olsun. Üzerine köpüklü bir kahve içerseniz daha da güzel olur. Ben öyle yaptım. Ama fal bakmak yok,ona göre.

 

Selma Bulut Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 12.872


Türkçe öğretmeniyim. Halen MEB'de görevimi sürdürmekteyim. Cihan Blog'un gelişerek daha büyük kitlelere ulaşması konusundaki isteğim ve inancımdam dolayı buradayım.