Cumartesi , 17 Ağustos 2019
Güncel
Anasayfa / Mobil / Steve Jobs ve Apple Logosu ???

Steve Jobs ve Apple Logosu ???

steve-jobs-birthday

Öncelikle Apple firmasının logosundaki elmanın doğuşuyla başlamak istiyorum. Bu konuda bir çok hikaye var dilden dile dolaşmakta.

Bunlardan biri ve en gerçek olarak kabul edileni şöyle:

Yoksul bir aileden gelen Steve Jobs’un çocukluğunda okuldaki öğlen yemeği bir elmadır. Arkadaşlarının yemek çantalarında çeşit çeşit kurabiyeler, turtalar, çörekler varken onun çantasında her zaman elma vardır. California’nın Cupertino kasabasında 1 Nisan 1976′da kurulan ve dünyanın en bilinen firmaları arasına giren bilgisayar markasının hem adı hem de logosu elmadır. Yoksullukla geçen bu çocukluk yılları Steve Jobs’a elma yani ingilizce anlamıyla ‘Apple’ ilham kaynağı olmuştur.

Apple’ın ünlü elma logosuyla ilgili bir başka hikaye de İngiliz bilimadamı Alan Turing ile ilgili:

Alan Turing, Almanlar’ın kullandığı ünlü Enigma isimli şifre mekanizmasını çözerek savaşın gidişatını ciddi bir şekilde etkiliyor. Savaş sonrası ise Alan Turing’in başına korkunç şeyler geliyor. Dahi matematikçi Alan Turing bir eşcinsel ve bir gün üniversitedeki odasında bir erkek öğrenciyle yakalanıyor. O tarihlerde İngiltere’de eşcinsellik büyük bir suç ve yasalar Turing’e iki yol öneriyor. Birincisi uzun bir hapis cezası, ikincisi ise bir ilaç tedavisiyle hadımlaştırılmak. Her iki alternatif de Turing’e kabul edilemez geliyor ve bir elmanın içine bir gergedanı dahi hemen öldürecek miktarda bir zehir enjekte ediyor. Bu elmadan bir ısırık alarak yaşamına son veriyor. Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında üzerinden bir ısırık alınmış elma da bulunuyor. Macintosh firmasının kurucularının da, kendileri bu konuda bir açıklama yapmamış olmarına rağmen, bu ucundan bir ısırık alınmış elmayı, bilgisayarların babası sayılan Alan Turing’e saygılarından oluşturdukları düşünülmektedir.

Apple logusuyla ilgili başka bir şehir efsanesi de, Steve Jobs’un sevgilisinin bozuk bir elma yiyerek ölmesi sonucu onu sonsuza dek yaşatma isteğiyle bu logoyu oluşturduğu ve kendisininde vefat etmesi sonucunda geride kalanların bu anıya değer vereceğini ve yaşatacağını umut ediyorum…

Ertuğrul Şahnagil

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 666.075