Perşembe , 2 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Eleştiri / SRC Belgesi Saçmalığı

SRC Belgesi Saçmalığı

[poll id=”11″]

Son zamanlarda sık sık duymaya başladığım SRC Belgesi neymiş diye şöyle bir araştırma yapayım dedim. Şirket olduğumuzdan dolayı bizim şoförler de SRC belgesi alması gerekiyormuş. Konunun özeti şöyle : “Ticari araç kullanan kişilerin SRC Belgesi almak zorunludur.

Şimdi bu belgelerin bir sürü türü filan var. Ben bunlara girmeyeceğim. Bunun saçmalığına değinmek istiyorum. Bu konuda mantıklı bir açıklaması olan olursa da ben hatamı kabul edip özür dileyeceğim.

Tır, Kamyon gibi büyük araçlarda SRC bir nebze mantıklı olabilir. (Gerçi bu da saçma da neyse…) Ford Connect gibi küçük taşıtları herkes kullanıyor. Örneğin bizim böyle bir araç var. Bu aracı sürebilecek 5 kişi var ailemizde. Ehliyet öyle diyor. Peki biz 5 tane SRC belgesi mi alacağız. Bu aracı hem binek araba olarak kullanıyoruz. Hem de ticari taşıma aracı olarak kullanıyoruz. Ticari taşıma oranı ise çok nadir. Şehir içi kamyonet ile unutulan malları tamamlamak için bir iki küçük koli taşımak için kullanıyoruz.

Amaç vergi almak ise, milletin ehliyeti üzerinden bir sefere mahsus bandrol yapıştırma parası alın ve bandrolü ehliyete yapıştırın. Böylece milletin SRC’si de olsun. Ama yok ben millete eziyet edip kursa girme zorunluluğu koyacam diyorsanız da ehliyet sınavlarını koymaktaki amacınız ne ? Bari SRC sertifikasını da ehliyet ile birlikte verin. Ehliyet alımı esnasında insanlara SRC katkı payı ödetin. Bakın böylelikle ticaret ile hiç alakası olmayan insanlardan da bu parayı almış olursunuz. Vergi geliriniz daha da artar.

Lütfen bu saçmalığa bir an evvel son verin. Sizin bu saçmalığınızı polislikten başka amaç taşıyan polisler fırsat olarak kullanıyor. Gerçek Türk Polisleri SRC’yi sormuyorlar bile. Çünkü onlar da bunun saçma olduğunu düşünüyorlar sanırım.

 

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.240


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.