Cuma , 15 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / Yazılım / SQL / SQL Birden Fazla Kayıtları Bulmak

SQL Birden Fazla Kayıtları Bulmak

Veritabanında çalışma yaparken bazen birden fazla olan kayıtları bulmanız gerekebilir. Bunu bir örnekle açıklamaya çalışalım. Bir ürüne ait barkod alanı olduğunu varsayalım. Siz bu alanı bir şekilde hata ile birden fazla aynı barkod tanımladınız. Mesela A-B ürün C-D ürünü ve E-F ürünleri için sırasıyla 111 – 222 – 333 gibi barkod tanımladınız.

Siz 111’i arattırdığınızda A ve B, 222’yi arattırdığınızda C ve D çıkıyor. Oysa barkod alanları unique yani eşsiz olmalıydı. Bu noktada bu alanları düzenleyip Barkod alanını unique yapmak istediniz. Fakat sıkıntı şurada, unique olarak işaretleyemiyorsunuz çünkü unique alanlar var. Önce o unique alanları düzeltmelisiniz.

Düşünelim ki 8.000 kayıt var. Bu kayıtlar arasında benzer 15 ürün bulunsa onları nasıl filtreleyeceksiniz. Bu gün bu SQL bana lazım oldu. Kullandım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Bu SQL sorgusu size direk olarak birden fazla kullanılan barkodların listesini verecektir. Daha sonra bu barkodları UPDATE ile düzenleyebilirsiniz. Ben barkod ürün örneği verdim. Bu örnekler çoğaltılabilir. Mesela belirli bir tarih aralığında belirli sayıda sipariş veren müşterilerin listesi için kullanılabilir.

Örnekler daha da artırılabilir…

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.492.408


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.