Pazar , 5 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Sokak Çocukları

Sokak Çocukları

Ülkemizin bir çok problemi mevcut. Ben bu konuda Sosyal problemlerimizin en büyüklerinden biri olan Sokak Çocukları problemine değinmek istiyorum.

Küçük yaşta kaçırılan veya çocuk esirgeme kurumlarından kaçan çocuklar çok kötü insanların eline düşebiliyor. Zorla dilenciliğe itiliyorlar. Kimisinin eli kesiliyor. Kimisininin bir yanı kesiliyor. Sırf daha fazla acındırsın insanlara kendini diye yapmadıkları zulüm yok. Peki bu zalimler suçlu da bizler değil miyiz ? Bu bir arz talep meselesi değil midir ? Eğer dilenciye para veren varsa dilenci bulunur. Peki dilencilere para verilmese o zaman ne olur ? İşte belli bir süre sonra dilendirilen çocuklar ortadan kaybolur. Çünkü talep bitti o zaman arzın kalkması gerekir.

Ben müslümanım ve yardım etmek vazifem diyorsanız, ona da bir çözüm buldum. Bildiğiniz gibi Osmanlı Devrinde sadaka taşları olurdu. Zenginler gece atar. Fakirler de sabahleyin ihtiyaçları kadar alırdı. Günümüzde o kadar insanlara güvenilmez. Fakat sadaka taşları yerine vakıflar kurulsa ve devlet eliyle dilencilik yasaklansa. Durumu gerçekten kötü olanlar devletten kaynak alabilse. Bunun için de vakıflar dilencilere para vermek isteyenlerle finanse edilse. İşte o zaman dilenciliğin önüne geçtiğimiz gibi galiba gerçek ihtiyaç sahiplerine de ulaşabiliriz. Tabi bu büyük bir organizasyon. Her organizasyonda dolaplar dönebilir. Büyük bir özveri ile çalışılsa en az kayıpla bir çok insana hem madden hem de manen yardım edilir.

Türkiye’nin en büyük sosyal sorunlarından biri olan Sokak Çocukları sadece bu gibi olaylarla sokakta kalmıyor. Annesi babası boşanıp çocuğu istemeyenden tutun da evladını terk edene kadar bir çok çeşit insan var. Asıl onlara karşı nasıl bir önlem alınmalı. Asıl bu konular tartışılmalı diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.525


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.