Cumartesi , 8 Ağustos 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Sınav Korkusu

Sınav Korkusu

Merhaba Arkadaşlar,

Her öğrencinin korkulu rüyası olan konu hakkında sizlerle paylaşımda bulunmak istedim. Sizlerinde tahmin etmiş olduğunuz üzere bu korkulu rüya sınav ve bunların en büyüğü ÖSS’dir. Pekâlâ, öğrenciler neden sınavdan korkar çok uzağa gitmeye gerek yok bunu öğrenmek için en başta ben eğer bir sınavdan korkuyorsam gireceğim sınav hakkında yeterli bilgim yoktur. Yani sınava gireceğim konu hakkında yetersizimdir. Bunun başlıca sebepleri;
1.Yeterince süre yoktur hazırlanmam için
2.Konu eksiğim vardır
3.Çalışmalarım beni tatmin etmemiştir.
Evet, bu tanıları saptadık bir çözümleri hakkında fikirler edinelim. Süre, öğrencilerin en çok hatta yaptıkları tanıdır. Çünkü sınav, normal bir dersten ise sınavdan, bir önceki gece çalışırız. Yok, sınav ÖSS, gibi geleceğimiz üzerinde büyük bir etkisi olan bir sınav, ise buna da genel olarak bir yıl önceden çalışmaya başlarız. Bu süre doğal olarak yetersiz olacaktır. Bizlere yetecek süre en az 3 yıl olması gerekir. Neden çünkü hazırlandığımız sınav sadece bir konudan değil tüm okul hayatımız boyunca sorumlu olduğumuz konulardan mevcuttur. Bu nedenle ilk olarak biz hangi konularda iyiyiz hangi konularda zayıfız bunları saptayarak işe başlamalıyız. Bir yıl içerisinde bu saptamaları yapıp hem eksiklerimizi gidereceğiz hem de bilgilerimize artı bilgi ekleyeceğiz. Bu olur mu olur ama bizleri çok yıpratacaktır ve sonu hüsranda olabilir. Süreyi iyi ayarlayarak sınava çalışmaya başlamalıyız.
Bir diğer korku sebebimiz de konu eksikliğidir. Bu konu kendi bilgilerimiz iyi tanıyamadığımızdan, yanlış çalışmaktan ve süre yetersizliğinde kaynaklıdır. Bizler hangi konuda iyiyiz hangi konuda iyi değiliz bunları tam saptayamamamızdan konu eksiklilerimiz meydana gelir. Bir diğer sebep de yanlış çalışmalar ilk olarak eksik olduğumuz konulardan başlamak yerine rasgele bir yerden çalışmaya başlamamızdır. Bu aşmak için kendimize uygun bir çalışma programı, yapıp bu programa tam sadakat ile çalışmalıyız. Konu eksikliklerimizin başlıca sebebi süredir. Yeterince çalışma süremiz, yok ise konular tam olarak yetişmeyecektir. Ve bu sınav, çalıştığımız konulardan gelmezse sonumuz hüsran olacaktır. Bizler hüsrana uğramamak için yeterli süre içerisinde çalışmaya başlamalıyız.
Çalışmalarımızın kendimizi tatmin etmemesi bu tanı bizler için en kötüsüdür çünkü tüm çabalarımızın boşuna gitmesidir. Bununda sebebi çoğunlukla yanlış çalışmamız ve bildiğimiz konular üzerinde gereksiz çalışmamızdır. Bu konunun çözümünü, kendimize en uygun çalışma yöntemlerini bularak halledebiliriz. Örneğin ben konu testleri ile konuyu tam olarak anlayabilirim. Bu her öğrencide farklılık gösterir.
Evet, arkadaşlar sınav fobisi, yani sınav korkusunu, çözüme kavuşturmak için kendimiz iyi tanımak, yeterli süre zarfında çalışmak ve verimli çalışmak gerekir.
Bu yazı tamamen bir özeleştiridir.

Saygılarımla
Enes ER
Ekonomist

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.469.697


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.