Pazar , 27 Kasım 2022
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Sağlık Açısından Dua

Sağlık Açısından Dua

Sağlık Açısından Dua

Tarih boyunca dua‘nın bedensel ve ruhsal hastalıklar üzerine çok büyük tesiri olduğu bilinmektedir. Bir çok din psikoloğu, “dua“nın mükemmel bir tedavi vasıtası olduğunu belirlemiş bulunmaktadır. Esasen inanç tedavisi günümüzde bazı doktorların başvurmadan edemedikleri bir yöntem haline gelmiş görünmektedir. Vergote, duada psiko-analitik tedaviye benzer bir yol izlendiğini öne sürer. Psikoanalitik tedavinin temel kaidesinin “hareket etmemek, fakat her şeyi söylemek” olduğu bilinmektedir. Temel olarak, başkasıyla konuşma kapasitesini engelleyen düşünceleri unutma durumundan kurtaran söz tedavi edicidir. Dua eden insan, kendisine hile ve kurnazlık yapmak mümkün olmayan Allah’a her şeyi söyleyerek, kendi kendisiyle ilgili ve kendisinin Allah’la ilişkisi konusundaki hakikati, gizleyip saklamadan, olduğu gibi üzerine alır, tecrübelerimiz göstermektedir ki, Allah’la serbestçe konuşmak müsaadesi, serbestçe bir dua etme kapasitesi etkisi meydana getirmektedir. Bedensel rahatsızlıkların tedavisinde de duanın, şifa ile sonuçlanan olumlu etkileri meydana getirdiği, bilimsel gözlemlere dayalı olarak ileri sürülmektedir. Esasen, her türlü hastalığın tedavisinde, gerek hasta gerekse hekim açısından önem taşıyan hususların başında, şüphesiz ki “hastanın maneviyatını güçlendirme ve moralini yükseltme” gelmektedir. Bir çok ağır vakalarda, inançlı ya da tecrübeli hekimler, hastalarına öncelikle dua etmelerini tavsiye etmektedirler. Şüphesiz, kendi kendine veya alışılmış tedavi usulleri ile iyi olabilen hastalıklar söz konusu olunca, şifanın gerçek amilinin ne olduğunu anlamak güçleşmektedir. Ancak, her türlü tedavinin imkansız veya başarısız olduğu hallerde, duanın sonuçları kesin olarak belirlenebilmektedir. Dua, dini telkin ve moral takviyesi yoluyla elde edilen mucizevi tedavilerin yapıldığı Fransa’daki Lourdes Tıp Merkezi’nin çalışmaları bilimsel kayıtlara geçmiş bulunmaktadır.” (Carrel, Qua: 174)

Özellikle başkası için yapılan duanın, kişinin kendisi için yaptığı duadan daha etkili ve verimli olduğu gözlemlenmektedir. İslam’da kişinin başkası için yaptığı dua, günahsız dille yapılan dua olarak nitelendirilmiştir.

Kaynak: Rauf Pehlivan – Duanın Esrarı

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.604.202


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.