Salı , 26 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Eleştiri / Roll Reklam Şikayet

Roll Reklam Şikayet

rollRoll Reklam Hizmetleri Baskı Sanayi Tic. Ltd. Şti ile ticaret yaparken bir kez daha düşünmek gerekiyor. Sizlere yaşadığım mağduriyeti anlatayım da siz karar verin artık. Bir firma aracılığı ile tanıştığımız Roll Reklam, aracı firmanın kefil olması ile bize güven vermişti.

Kendisine 8 x 5.5 ölçülerinde etiket yaptırmak istedik. Bizim elemanımız PSD olarak Photoshop’ta 64 görsel hazırladı. Bize dediler ki PSD olmaz. Bize illustrator veya PDF formatı lazım. Taslak ölçülerini vermedikleri halde biz kendimiz bir taslak çıkarmaya çalıştık. Daha sonra bizden aynı şekilde PDF veya illustrator formatı ile istediler. Oysa ki bizim çalışmamız Corel Draw’da hazırlanmıştı. Biz de Corel’den PDF’e çevirip çalışmayı ayarladık gönderdik. Bir reklam ve matbaa şirketinin Corel çalışmaması da ayrı bir tartışma konusu…

Bize baskı ha oldu ha olacakla bir hafta oyaladılar. Sonunda baskımız geldi ve baskı hayal kırıkları ile dolu.

1. 500 tabaka kağıt kesilerek 1000 tabaka olarak 50 x 70’e çevrilmişti. Bu 1000 tabakanın nerdeyse %15-20 lik bir kısmında kesimde kayma meydana gelmiş.Hatta bazılarında 1-2 mm değil 1-2 cm kayma var.

2. Bazı magnet tabakaları ters sıvanacak kadar umursamaz bir tavırdalar.

3. Transfer kağıdı ile magnete direk sıvama yapılmış. Etiket kısmı magnete sıvanmamış dolayısı ile direk olarak her baskı elinize çıkıveriyor. Siz tabakanın kılçıklarını temizlerken her 5 fotoğraftan 1-2 tanesinin etiket kısmı elinize yapışıp geliyor.

4. Beyefendilerin grafikerleri herhalde yok ki her türlü grafik hizmetini bizim vermemizi istediler. PSD – Corel – PDF halleri vs. kendileri elini en ufak tasarım işine sürmediler. Oysa matbaalar ilk olarak sizden PSD halini alır. Corel halini kendi çizer. Son bir onay için size gönderirler. Bu beylerde böyle bir şey yok.

5. Matbaa’dan gelen tabaka sayısı 1.000 adetten azdı. Çünkü yanlış kesimlerin bazılarını koymaktan utanmış olsa gerekler ki bazıları çöpe gitmişti.

6. Her tabaka’da aynı resimlerin renkleri farklı idi. Mesela bir fotoğrafta açık mavi olan gökyüzü birinde koyu mavi. Birinde de açık mavi – koyu mavi arası bir renkti.

7. Baskı kalitesi çamur gibiydi.

8. Tabakalar arasında kesim yapılmamış tabakalar bulunuyordu.

9. Kesim o kadar kötü yapılmıştı ki magnet parçaları (kauçuk) fotoğrafların üzerine yapışmış bir halde idi. Damla döktüğünüz zaman her damlanızda siyah siyah pislikler gözüküyordu.

10. Roll’e gönderilen kağıt ve magnetlerin faturaları da yanında gönderilmişti. Roll kendi faturası ile birlikte o faturaları da bize gönderecekti. Fakat faturaları kaybettiler.

Biz bu olaylara itibar ettik aracı firmamıza bu durumu şikayet ettik. Kendisi Roll Matbaacılık’a bir ödeme yapmayın diye bizi uyardı.

Roll’de karşınızda bir muhattap bulamıyorsunuz. İşin en garip tarafı bu. Aracımız vasıtası ile firma sahibi ile görüşünce çok artist bir yanıt aldık. Hem azıcık bir iş istiyorsunuz hem de lafını ediyorsunuz. Kardeşim bu işin azı çoğu olur mu ? Biz sizi tanımadan 3-4 bin tl riske girdik.

Şu an bu Roll Reklam yüzünden 5.000 TL bir zararımız söz konusu. Bu zararı kim karşılayacak ? İşte bu yüzden ben bu firmanın nasıl bir firma olduğunu sizlerle paylaşmak istedim ki siz de aynı durumu yaşamayın.

Roll’ün kesim hatalarından bir kaçı

Biz aracı ile görüşünce bu baskıları tekrar iade etmeye karar verdik. İademizi yaptık ve pişkin bir ifade ile bunların nesi var cevabını aldık. Malı bize iade ettiler. Üstelik Yurtiçi Kargo’nun çuvalına koyarak. Biz size böyle mi gönderdik ? Bu ne biçim esnaflık, nasıl bir ticaret anlayışı… İşte fotoğraflar…

Bu magnetlerin zaten %50 si kullanılamaz durumda idi. Şimdi tamamı çöp durumda. Sağol ROLL Reklam. Bundan sonra selam verdiğim her kişiye nasıl bir firma olduğunu anlatacağım ki kimse mağdur olmasın.

Bu arada firmanın internet sitesi: www.roll.com.tr

YAZIKTIR, GÜNAH’TIR !!!

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.494.258


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.