Perşembe , 20 Eylül 2018
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Ticaret / PTT ile Kargo Anlaşması

PTT ile Kargo Anlaşması

Bugün başıma gelen bir olayı size anlatmak istiyorum arkadaşlar. PTT Kargo ile anlaşma yenilemesi için Nevşehir PTT Merkez Şubeye gittik. Bir önceki sene %30 indirim olan anlaşmamız bu sene %15’e düşürüldü. Bu konuda acayip muzdarip olduk.

Bunu söyleyince hemen aklınıza şu gelmiş olabilir. Önceleri çok gönderi yapıyordunuz. Şu an az gönderi yapıyorsunuz. O yüzden düşürüldü. Kesinlikle Hayır. PTT yeni bir uygulamaya geçmiş ve böyle olması gerekiyormuş.

Ben dünyanın hiçbir yerinde satış hacmini artıran bir müşteriye iskonto oranının düşürüldüğünü görmedim. Gerçekten PTT gibi büyük bir şirket için gülünç bir durum.

Bildiğiniz gibi e-ticaretin gelişmesiyle kargo firmalarının gönderi sayıları belki 4-5 kat büyüdü. E-Ticaret sitelerinin büyükleri ile anlaşan kargo firmaları ise ancak güçlü teknolojik alt yapıları olan şirketler. Bunların hiçbirisi de PTT ile çalışmıyor.

Bugün PTT hız ve teknolojik hizmet açısından çok zayıf. Sadece fiyattan dolayı tercih ediliyordu. Yeni düzenlemeleri ile artık pek tercih edileceğini sanmıyorum. Hele hele e-ticaret siteleri tarafından hiç tercih edilmeyecek.

Eğer siz bir rekabet ortamında fiyat artıracaksanız mal/hizmet kalitesini artırmalısınız ki müşteri kaybetmeyesiniz. Fakat bunu PTT görmek mümkün değil. Tamamen çağdışı ve keyfi uygulamalar ile böyle bir durum olması üzücü. En problemli kargo firması olarak tanınan PTT Kargo sadece fiyat avantajından dolayı tercih ediliyordu. Şu an o da kalmadı.

Bir ürünü kargoya verdiğinizde kargo zamanında teslim olmaz, kargo kolisi hasarlıdır, müşteriye saygılı davranılmaz vs. vs. sorunlar yaşanır ve kimse karşınızda bir muhattap bulamazsanız. Bulsanız bile size sadece hikaye anlatır. Bir çay ikram eder ve gönderir. Sonuçta bunu çok görmüyorum. Orası bir devlet dairesi. Ne zaman bir devlet dairesinde özel sektörün ticari zekası gibi bir zeka aranmış ki ? Benimki de bir hata…

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.332.728


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.