Perşembe , 14 Aralık 2017
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Ticaret / PTT ile Kargo Anlaşması

PTT ile Kargo Anlaşması

Bugün başıma gelen bir olayı size anlatmak istiyorum arkadaşlar. PTT Kargo ile anlaşma yenilemesi için Nevşehir PTT Merkez Şubeye gittik. Bir önceki sene %30 indirim olan anlaşmamız bu sene %15’e düşürüldü. Bu konuda acayip muzdarip olduk.

Bunu söyleyince hemen aklınıza şu gelmiş olabilir. Önceleri çok gönderi yapıyordunuz. Şu an az gönderi yapıyorsunuz. O yüzden düşürüldü. Kesinlikle Hayır. PTT yeni bir uygulamaya geçmiş ve böyle olması gerekiyormuş.

Ben dünyanın hiçbir yerinde satış hacmini artıran bir müşteriye iskonto oranının düşürüldüğünü görmedim. Gerçekten PTT gibi büyük bir şirket için gülünç bir durum.

Bildiğiniz gibi e-ticaretin gelişmesiyle kargo firmalarının gönderi sayıları belki 4-5 kat büyüdü. E-Ticaret sitelerinin büyükleri ile anlaşan kargo firmaları ise ancak güçlü teknolojik alt yapıları olan şirketler. Bunların hiçbirisi de PTT ile çalışmıyor.

Bugün PTT hız ve teknolojik hizmet açısından çok zayıf. Sadece fiyattan dolayı tercih ediliyordu. Yeni düzenlemeleri ile artık pek tercih edileceğini sanmıyorum. Hele hele e-ticaret siteleri tarafından hiç tercih edilmeyecek.

Eğer siz bir rekabet ortamında fiyat artıracaksanız mal/hizmet kalitesini artırmalısınız ki müşteri kaybetmeyesiniz. Fakat bunu PTT görmek mümkün değil. Tamamen çağdışı ve keyfi uygulamalar ile böyle bir durum olması üzücü. En problemli kargo firması olarak tanınan PTT Kargo sadece fiyat avantajından dolayı tercih ediliyordu. Şu an o da kalmadı.

Bir ürünü kargoya verdiğinizde kargo zamanında teslim olmaz, kargo kolisi hasarlıdır, müşteriye saygılı davranılmaz vs. vs. sorunlar yaşanır ve kimse karşınızda bir muhattap bulamazsanız. Bulsanız bile size sadece hikaye anlatır. Bir çay ikram eder ve gönderir. Sonuçta bunu çok görmüyorum. Orası bir devlet dairesi. Ne zaman bir devlet dairesinde özel sektörün ticari zekası gibi bir zeka aranmış ki ? Benimki de bir hata…

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.349.337


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.
 • eroğan

  CİHAN BEY GERÇEKDEN ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEYİNMİSİNİZ
  PTT KARGOYLA ANLAŞMA YAPACAKDIM AMA VAZ GEÇTİM SİZİ KATILIYORUM PTT KARGODAN BİR CACIK ÇIKMAZ

 • Bursadan

  PTT Kargo ile tekstil haricinde hiç bir şey gönderilmez. ( O da sadece köylere vs. teslimatı olduğu için. ) İstediğiniz kadar önlem alın, daha şubeden çıkmadan bile ürününüz zarar görebilir. PTT Kargo'nun PTT Şubelerinden ayrılıp, A'dan Z'ye özelleştirilmesi taraftarıyım. Türkiye'de hizmet kalitesi her geçen gün düşen "tek kuruluş" çünkü.

 • Alper Bozkurt

  Bir güzel paketlediğim kargomu daha veznede tekrar açılıp içinin didik didik kontrol edilmesi sinir bozucu.

 • kadir

  özelleştirme olması taraftarı değilim bence olmamalı tek özelleştirildi pancar fabrikası özelleştirildi sek süt özelletştirildi anlıyacağınız bizim ödediğimiz vergilerle kurulan kurumlar özel şahıslara satıldı ve bizim millete ait olan kurumların özelleştirilmesine karşıyım millet olarak biraz bilinçleşsek inaın daha güzel bir türkiye olur ne varki tv ler reklam lar talk showlar hepsi uyutma politiksı ve insanların ruh halini değiştirme yolunda ilerliyor…………..!

 • E-ticaret sektöründeyseniz kullanıcılar için en önemli şey kargolarının zamanında gelmesi. Ve bu malesef PTT ile pek mümkün olmuyor. Kargo şirketi doğrudan sizin şirketinizin imajını zedeleyebiliyor.

  Kargo şirketleri ile bireysel anlaşma yapmakla vakit kaybetmeyin. OfisPaneli aracılığı ile en ucuz fiyata sahip olabilirsiniz.

  • Aylin Gökberk

   Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Sayenizde iyi bir kargo anlaşması yaptım, Ofis Paneli’ni ben de herkese tavsiye ederim.

  • mbeser

   Nasıl bir reklamdır ya, ofispanelini bende aradım hiç uygun değil, fiyat bilgilerini gönderdiler, isteyene yollarım. kullanıcı açıp yorum yapıyorsunuz reklam için, insanları yanlış yönlendirmeyin.mng ile çalışıyorlarmış. ptt fiyat dolayısıyla tercih ediliyor. bugün aradım onuda, 01.09.2017 itibariyle ciddi anlamda zam geliyor şehir dışı tarifesine 9 tl olan kargo 12,50 oluyor

 • akvardo

  PTT KARGO 1 NUMARADIR.

  Kargo bildirimlerini http://www.vipdunya.com üzerinden yaptığınızda
  aşağıdaki fiyatlar PTT kargo şubelerinde geçerli olacaktır.
  Kdv dahil PTT kargo fiyatları,,,
  1 KG/DESİ 3,88
  2 KG/DESİ 4,63
  3 KG/DESİ 5,00
  4 KG/DESİ 5,38
  5 KG/DESİ 5,75
  6 KG/DESİ 6,13
  7 KG/DESİ 6,50
  8 KG/DESİ 6,88
  9 KG/DESİ 7,25
  10 KG/DESİ 7,63
  20 KG/DESİ 11,38
  30 KG/DESİ 15,13
  http://www.vipdunya.com
  KARGO formunu site üzerinden ptt kargoya göndermeniz sağlanıyor. Sitenin vereceği referans numarası ile PTT kargo şubesinde işlemini tamamlamanız durumunda yukarıdaki fiyatlardan ücretlendirme yapılacaktır.