Salı , 26 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / Yazılım / PHP / PHP’de Switch Yapısı

PHP’de Switch Yapısı

PHP’de Switch Yapısı oldukça önemli bir yapıdır. Bu yapı sayesinde çok büyük koşullar yazılabilir. Yeri geldiğinde if yapısından da güçlü bir yapıdır.

Kullanıldığı yerler hakkında bilgi vermek gerekilirse özellikle admin panel yapımında çok sık kullanılır. Hemen bir örnek ile açıklayalım. Bir video scriptimiz var. Admin panelde video düzenleme sayfamız olarak edit.php diye bir script oluşturduğumuzu var sayalım. Bir kişi bir videoyu silebilir, düzenleyebilir veya yeni bir video ekleyebilir. O halde ya her biri için ayrı ayrı scriptler oluşturacak (add.php, kill.php ve edit.php gibi) Ya da edit.php gibi tek bir script oluşturup switch yapısı ile çalıştıracak.

edit.php?do=kill&id=129 veya edit.php?do=edit&id=129 veya edit.php?do=add Bu üç yapı ile bir şeyler yapabilmek mümkün.

Birinci yazdığımız 129. satırdaki veriyi silmek için yazılmış bir url’dir. Bu url’de $_GET[‘do’] diye okuturuz. Sonra bir switch yapısı oluştururuz.

Gördüğünüz gibi tek bir scriptte 3 farklı script ile yazılması gereken kodu switch yapısı ile teke indirdik. Switch yapısı ile anlaşılmayan bir nokta varsa buradan sorular sorabilirsiniz arkadaşlar.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.494.260


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.