Cuma , 15 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / Yazılım / PHP / PHP’de if Yapısı

PHP’de if Yapısı

Boş zamanlarımda başlangıç seviyesinde PHP dersleri vermeye çalışıyorum sitemde. Bu derste de PHP’deki if yapısından bahsedeceğim. If yapısının farklı kullanımlarından bahsedeceğim.

If yapısının kısa kullanımını göstereceğim. Elseif kullanımına da değineceğiz. Neyse fazla uzatmadan if yapısını anlatalım.

Bazen kodlama yaparken kod akışını bir koşula bağlı olarak değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için kullanılan yöntemlerden biri if yöntemidir. If ingilizcede eğer demektir.

Şimdi bir sisteme giriş düşünelim.

Bu sorgu kullanıcı adı ve parolasını giren kişinin sistemde böyle bir kullanıcı var mı olduğunu gösteren sorgudur. Eğer varsa giriş yapacak yoksa hata verecektir.

Hemen şu php kodunu yazalım.

Bu kod ile $num değerine sorgu sonucunda dönen satır değerini ekledik. Eğer kullanıcı adı ve şifre kombinasyonu doğru ise $num değişkeni bir sonuç dönderecektir. mysql_num_rows fonksiyonu da bu satır sayısını verecektir. Yani $num değişkeni kombinasyon doğru ise 1 olacaktır.

Yukarıda if yapısını basitçe gösterdik. $num değişkeni 1 ise session_start() fonksiyonunu kullanarak oturum açtık. Eğer $num 1 sayısına eşit değilse bunun sebebi şifre kombinasyonu hatalıdır. Else durumu ile hatalı şifre diye ekrana bastırdık.

Şimdi eğer if yapısını kullanırken if koşulundan sonra bir satır yazacaksak parantez kullanmayabiliriz.

şeklinde de yazılabilir. If durumu bundan daha kısa da yazılır.

Mesela $x değerimiz 10 sayısına eşit ise ekrana 10 yazdıralım. Değil ise 10 değil yazdıralım.

Bunu kısa yoldan şöyle yazabiliriz.

Gördüğünüz gibi tek satır ile if değişkenimizi yazdık. Bu kullanıma if’in kısa kullanımı denir. İngilizce short if statement deriz.

Anlamadığınız bir nokta olursa soru sorabilirsiniz arkadaşlar.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.492.420


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.