Perşembe , 16 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / Yazılım / JQuery / PHP ve Jquery

PHP ve Jquery

Jquery Nedir ?

Php ile tanışmamdan çok uzun bir süre sonra Jquery ile tanıştım. Jquery ile tanışmama vesile olan Emir kardeşime çok teşekkür ediyorum. Ben de dilimin döndüğünce Jquery’den bahsedeceğim. Çalıştığım Jquery uygulamalarından ve Jquery’den bahsedeceğim. Umarım siz de PHP scriptlerinizi Jquery uygulamaları ile zenginleştirirsiniz.

Bildiğiniz gibi artık Ajax PHP için vazgeçilmez bir sistem. Daha hızlı, daha görsel sayfalar hazırlamak için scriptlerimizde Ajax kullanmak zorundayız adeta. İşte Jquery de bir Ajax kütüphanesi. Bu kütüphane vasıtası ile çeşitli uygulamalar çalıştırmamız mümkün.

Sitemde Jquery uygulamalarından da bahsedeceğim arkadaşlar.

Jquery’nin sloganını çok beğeniyorum. Diyor ki “Write Less, Do More” Yani Az Yaz, Çok Yap İşte bu da Jquery’yi özetliyor sanırım. Her Coder’ın rüyası olan az kod yazıp büyük işler yapmanın alt yapısını bize jquery sunuyor.

Jquery’yi yakından tanıyalım

Jquery kütüphanesi bu adresteki javascript kodudur. İsterseniz bu kodu bilgisayarınıza kaydedersiniz. İsterseniz de hiç uğraşmadan direk olarak bu kütüphaneyi Google API‘den çekebilirsiniz. Genelde bir çok webmaster da bunu yapıyor. Sonuçta Google en güvenilir kaynak. Bir problem olsa ilk düzenlenecek yer Google siteleridir. O yüzden Jquery kütüphanesini Google’dan çekmek bana göre daha mantıklı. Hem de sizin için oldukça kolay ve hızlı.

Kurulumu ise çok basit. Scriptinizin head etiketleri arasına aşağıdaki kodu ekleyin.

<script src=”http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.4.2/jquery.min.js” type=”text/javascript”></script>

Daha sonra bu sistemlerde nasıl pluginleri yükleyeceğiz onu anlatacağız. Bunu kurduğumuz zaman hiçbir değişiklik olmayacak. Biz sadece kütüphaneyi kurduk. Bu kurulumdan sonra plugin eklentileri ile scriptimizi zenginleştireceğiz. Bu konulara da yakın zaman içinde değineceğim arkadaşlar.

Jquery Resmi Sitesi : http://jquery.com/

Saygılarımla,
Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.466.656


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.