Cuma , 15 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / Yazılım / PHP / PDO ile MsSQL Bağlantı Sorunu

PDO ile MsSQL Bağlantı Sorunu

Yapmış olduğum e-ticaret scriptini bir süre önce PDO’ya geçirmeye karar vermiştim. Scriptimde hem mysql hem de mssql bağlantılarını kullanıyordum. PDO’ya geçiş’te karşılaştığım bağlantı problemlerini sizlerle paylaşmak istedim ki aynı sorunu siz de yaşamayasınız.

MsSQL bağlantısını kullanmak için PDO’da dblib driverına ihtiyaç duyacağız. Bunun için terminalden şu komutu yazmanız gerekmektedir.

Not: dblib kütüphanesi için Microsoft SQL Server 2008 ve üzeri SQL Serverlar kullanın. Alt sürümlerde problem çıkabilir. Test yapmadım.

Kurulumu yaptıktan sonra MsSQL bağlantısını kurmak için şunu yapıyoruz…

Bu bağlantıyı yaptığınızda şöyle bir hata alabilirsiniz…

Fatal error: Uncaught exception ‘PDOException’ with message ‘SQLSTATE[HY000]: General error: 4004 General SQL Server error: Check messages from the SQL Server [4004] (severity 16) [(null)]’ in

4004 nolu hatanın ne olduğuna baktığımda internette şöyle bir veri buldum : “Unicode data in a Unicode-only collation or ntext data cannot be sent to clients using DB-Library (such as ISQL) or ODBC version 3.7 or earlier.”

Unicode verilerin gönderilmesinde sıkıntı yaşanıyor. Peki bu sorunu nasıl çözeceğiz ?

Yine terminale şu satırlarımızı yazıyoruz.

Bu dosyada şu satırı bulup

hemen altına şu satırları ekliyoruz…

Sizin root erişiminiz yok ise hosting firmanız ile görüşünüz. Bu işlemlerin hiçbirisi root erişim olmadan yapılamaz. Artık MsSQL kullanıma hazır…

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.492.420


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.