Çarşamba , 28 Ekim 2020
Güncel
Anasayfa / Yazılım / SQL / PDO ile Çoklu Silme İşlemi

PDO ile Çoklu Silme İşlemi

PHP yazılımı yapıyorsanız ve PDO’ya yeni geçiş yaptıysanız çoklu ürün silme gibi bir SQL sorgusunda zorlanmanız kaçınılmaz.

Örneğin alışveriş sepetiniz var ve sepette 42 ürün var. Bu 42 ürünün 32 si silinmek isteniyor. mysql olarak sorgumuz nasıldı ?

  1. Array olarak silinecek ID’leri alırız.
  2. Array_map ile tüm değerlerin integer mı değil mi doğrulamasını intval kullanarak yaparız.
  3. implode fonksiyonunu kullanarak SQL sorgumuzu yazarız.

<

p>Peki PHP’nin 5.5 sürümü ile mysql fonksiyonlarının kalktığını düşündüğümüzde mysql fonksiyonları olmadan bu sorguyu nasıl yazacağız.

İşte PDO ve Bind Value olarak size bunu göstereceğim.

Not burada PDO fonksiyonlarını kendi classın fonksiyonları içinde kullandım. bindValue olması gereken yerin bind olmasının sebebi budur. Siz bindValue olarak ayarlayacaksınız.

Yukarıdaki vermiş olduğumuz kod soru işareti (?)  olan yerlere tek tek integer olarak ID’leri yerleştirecek. Biliyorsunuz ki PDO SQL Injection’ın önünü kapattı.

Kolay gelsin….

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.480.155


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.