Çarşamba , 4 Ekim 2023
Güncel
Anasayfa / İnternet / Paypal Nedir ?

Paypal Nedir ?

Paypal bugün dünyada kabul görmüş dünyanın en güvenli ve en hızlı ödeme şeklidir. Paypal.com adresine e-posta ve şifre ile girerek ödeme yapmanız mümkün. Hem ödeme yaptığınız gibi ödeme de alabilirsiniz.

Peki Paypal ile ödeme nasıl yapılıyor ?

Paypal ile ödeme, bir çok kişinin kredi kartını internete vermekten çekindiği bir devirde, insanlara büyük bir güven ve kolaylık sağlayacaktır. Paypal ile ödemeler sizin kredi kartınızdan yapılmaktadır. Fakat ortada bir kredi kartı numarası yoktur. Direk e-posta ve şire vardır. Tıpkı facebook’a girer gibi ödeme sayfasına geçebilirsiniz. Paypal’a kayıt olduktan sonra bir kredi kartı tanımlamanız gerekiyor. Bu tanımlamadan sonra artık tüm ödemelerinizi kredi kartınıza ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz.

Paypal ile kolay işlemler

Paypal ile işlemler o kadar kolay ki, mesela para gönderdiniz bir arkadaşınıza direk kredi kartı hesabınızdan 100 TL çekilmesi talimatını verdiniz. 100 TL anında çekilir. Arkadaşınız parayı çekmezse o çekene kadar parayı geri alabilirsiniz. Parayı geri aldığınızda kredi kartınızda en ufak bir değişiklik olmaz.

Paypal Türkiye

Paypal yakın bir zamanda Türkçe hizmet vermeye de başlamıştı. Bu da ülkemizde Paypal’ın yaygın bir kullanıma geçtiğinin ispatıdır. Paypal Türkiye sayesinde artık ödemeleri de %5 komisyon kesintisi ile alabiliyorsunuz.

Para Göndermede Bir Numara

Para göndermede en kolay servis’in Paypal olduğunu biliyor muydunuz ? Amerika’da bir tanıdığınız olsa ve bir paypal hesabı olmasa hemen e-posta adresine 100 TL gönderebilirsiniz. Evet e-posta adresine. Paypal kişiye direk bir mail gönderir ve kişi bunu almak için paypala kayıt olur. Bir banka adresi tanımlar. Banka adresine paypal parayı aktarır.

Amerika’ya gönderimlerde ücretsiz çekim yapılması mümkün. Ama diğer yerler için %5 kesintisi var.

Paypal’den Sanal Pos Hizmetleri

Bir çok kişi bankalardan sanal pos almakta zorlanıyor. Bireysel internet satışı yapanlar için sanal pos ise nerdeyse bir hayal. İşte bu noktada paypal devreye giriyor. Size bir sanal pos hizmeti kuruyor adeta. Para talep edeceğiniz kişi size direk kredi kartından güvenli bir şekilde para aktarabiliyor.

Paypal Bağış

Paypal artık o kadar yaygınlaştı ki Web site sahipleri, coderlar vs. çalışmalarını finanse etmek için internetten online bağış topluyorlar. Bunu da paypal aracılığı ile yapmaktadırlar.

Paypal Güvenliği

Paypal’da kredi kartınızın size ait olduğunu ispatlamak için sizin hesabınızdan küçük bir miktar kesinti yapılıyor ve bunu paypal’e bildirmeniz isteniyor. İşte bu işlem hareketlerini sadece kredi kart sahibi bildiğinden böyle bir güvenlik yapılmış. Para sonra geri iade ediliyor. Adresi teyit etmek için ise kredi kartınıza ait bir ekstre’yi paypal sitesine upload etmeniz isteniyor. Tabi son 6 ay’da gönderilmiş bir ekstre olması gerekiyor.

Paypal Nasıl Kazanıyor ?

Paypal %5’lik komisyonu ve kurlar arasındaki alış-satış farkından kazanıyor. Artı olarak şirket işleri yapanlara plus üyelik satarak para kazanmaktadır.

E-bay ve Paypal

E-bay demek Paypal demektir desem hata etmiş olmam herhalde. E-bay dünyanın en büyük 2. el satış sitesi. Türkiye’deki ayağı ile gittigidiyor. Artık kişiler paypal ile e-bay ödemelerini de yapıyor. Bu ödemeler ile e-bay daha kolay ve güvenli alışveriş ortamı haline geliyor.

Umarım anlatımım faydalı olmuştur.

Kaynak belirtmek koşulu ile sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.655.227


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.