Pazar , 8 Aralık 2019
Güncel
Anasayfa / İnternet / Google / Oyun Sitelerini Engelleyin

Oyun Sitelerini Engelleyin

Sitemde bildiğiniz gibi Google Adwords taktikleri vermekteyim. Bu konuları paylaşmaya ara vermiştim. Tekrardan başlayım istedim. Google Adwords’te reklam vermek için yapılması gereken bir konu da Oyun Sitelerinin engellenmesi. Şimdi bunu neden yapmak gerekiyor ve nasıl yapılacak ona değinelim. Ben Adwords’te reklam veren biri olarak yaşadığım acı tecrübeleri okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Bu paylaşımlar sayesinde okuyucularım benim düştüğüm hatalara düşmesinler ve para kaybetmesinler derdindeyim.

İşte bugünkü konumuz oyun sitelerinin şirketlere nasıl düşman olduğunu anlatan bir yazıyı kaleme alacağım. Tabi ki bu şirketler oyuncak satan veya çocuklara yönelik şirketler değilse bu anlatacaklarım geçerlidir.

Hatalarımdan başlıklar halinde örnek vereceğim. Eğer reklamlarınızı içerik yerleşimi olarak da yapıyorsanız bu konuyu dikkatle okuyunuz. Adsense yayıncıları para kazanabilmek için elinden gelen ne varsa yapmakta olduğuna dikkat edin.

Oyun Siteleri Size Fazla Para Harcatır

Bir ara bu ürün üzerine 500 TL’ye yakın bir reklam çevirmiştim. Yaptığım hata nedeniyle nerdeyse hiç dönüş alamadım. Bu kadar param çarçur oldu bu paranın 300-400 TL’ye yakın bir miktarı Google ve reklam ortakları Adsenseciler arasında pay edildi. Verdiğim kelimeler şuydu. Mantı, Yemek Tarifi, Hamur işi vs. gibi kelimeler kullandım. Nerden gelirdi aklıma yemek oyunu diye bir şey olabileceği. Sadece bir oyun sitesine 44 TL harcamışım ve oradan girenler 5 sn’ye bile sitede durmamış. Çünkü çocuk pizza yapma oyunu oynuyor. Sayfada hamur kelimesi vs. geçiyor. Orada Mantı Yapımı ile bıçak çıkıyor. Çocuk nerden bilsin tıklıyor. Olan bizim paralara oluyor. Oyun sitelerinde kesinlikle günlük yaşamdan kesitleri olan oyunlar var. Yemek Yapımı, Elbise Giydirme, Yöneticilik vs. gibi oyunlar. İşte siz tutup da Elbise reklamı verirseniz. Burada da bu reklamlar çıkar ve hedef kitleniz olmayan çocuklar da tıklar ve boşa paranız gider.

İşte bu tarz hatalardan dolayı bir çok para kaybedersiniz. O yüzden sizlere tavsiyem Oyun Sitelerini reklam verirken engelleyin. İnanın az paraya daha güzel dönüşümler alacaksınız.

Bu yazımı okuyan oyun sitesi sahipleri belki bana kızacak ama onlara da bir müjde vereyim. Biliyorsunuz Adsense çok gelişmiş bir program eğer bir kişi sizin reklamlarınıza tıklayıp başka sayfaya geçerse orada geçirdiği zaman ölçütünde para kazanırsınız. 2-3 saniye zaman geçiren bir kişi kaliteli müşteri olmadığı düşüncesi ile size fazla para kazandırmaz. Reklam veren parasından olur. Sizde tık başı 0.01 bile alamazsınız. O yüzden kaliteli müşteri gönderirseniz para kazanırsınız.

Oyun sitelerinin kurumsal siteler için engellenmesi Hem oyun sitesi sahiplerine hem de reklam verenlere yarayacaktır.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.429.760


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.