Cumartesi , 26 Eylül 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Sağlık / Okul Kantinleri Projesi

Okul Kantinleri Projesi

Öğrencilik yıllarının en güzel muhabbetlerinin geçtiği yerler hiç şüphesiz okul kantinleridir. Hatta bir çok zaman öğrenciler bir şey almasalar bile burada muhabbet etmektedirler. Arkadaş ortamında öğrenciler birbirlerini etkilemektedirler. Çocuklarının kontrol etmek isteyen her ebeveyn bu durumdan endişe duyar ve çocuğunu gözlem altında tutmak ister.

Okul kantinlerinde satılan yiyeceklerin sağlığa zararı bir süre tartışılmış ve sonucu olarak da çocuklara hamburger vb. gibi ürünlerin satışı yasaklanmıştı. Peki bu şartlar altında çocuklarımızın ne  kadar sağlıklı beslendiğini nasıl bileceğiz ? Çocuğunun fazla şeker tüketmesini istemeyen bir aile buna nasıl engel olacak ? Çocuk yalana başvurarak şeker alabilmektedir. Peki çocuğa hiç para vermemek ile bu sorun çözülebilir mi ?

Hayır…

Bu çocukta davranış bozukluğuna sebebiyet verebilir. Arkadaş ortamlarından uzak kalabilir vs. Hatta hırsızlığa kadar götürebilir.

Peki ne yapılabilir ?

Öğrenci kantinleri ihale üzerine kiraya veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı bir ortak proje ile (tıpkı e-karne gibi) kantinlere otomasyon sistemi zorunluluğu getirilebilir. Öğrencilerin karnelerinde beslenme için not verilmektedir. Ama ben onun rasgele verildiğini bilmekteyim. Fakat her öğrenci ile ilişkilendirilmiş alışveriş profili hem güzel bir beslenme alışkanlığı kazanmasında hem de ailesinin çocuğunu kontrol etmesinde önemli bir araç olacaktır.

Çocuklara süt dağıtan bir hükümetin bu şekilde bir öneriye de sıcak bakacağını düşünmekteyim.

Aile olarak düşüncesinize çocuğunuza 10 TL veriyorsunuz. Bir bakıyorsunuz ki evden çocuğunuz parasının hepsine kola almış. Hatta ürün satışı yasaklama sistemi bile gelebilir. Diyelim ki aile çocuğunun kola tüketmesini istemiyor. Bu şekilde önüne geçilebilir. Öğretmenler çocuğun beslenme alışkanlığına bu sistemden not verebilir.

Daha sağlıklı bir toplum için güzel bir proje olacağını düşünmekteyim.

Bu projede en büyük handikap ise şu : “Köy okulları gibi ülkenin ücra köşelerinde olan okullarda bu proje nasıl gerçekleştirilecek ?”

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.476.137


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.