Pazar , 5 Temmuz 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Neden Sahura Kalkıyoruz ?

Neden Sahura Kalkıyoruz ?

Ramazan Ayı geldi. Sahur ve İftarlar başladı. Bugünkü konumuzda sahura neden kalktığımızı irdeleyeceğiz.

Sahur bildiğiniz gibi gece kalkılıp imsaktan önce yenen yemeğe verilen addır. Sahur yemeği hadislerde çokca övülmüş ve bizlere sahur yemeği tavsiye edilmiştir. Şimdi gelin sahur yemeği ile ilgili hadis-i şeriflere bir göz atalım.

Sahur-hadisleri (Sahurun fazileti)
(Sahura kalkın, sahurda bereket vardır.) [Buhari]

(Sahurda yemek yiyerek, oruç tutmanıza yardımcı olun!) [Beyheki]

(Sahur yemeğine kalkmak, Allahü teâlânın size bağışladığı berekettir, bunu kaçırmayın!) [Nesai]

(Yedikleri helal olmak şartı ile hesaba çekilmeyecek üç kişi; oruçlu, sahur yemeği yiyen ve Allah yolunda nöbet tutandır.) [Nesai]

(Elbette sahur yemeği mübarektir.) [İbni Hibban]

(Bir lokma olsa da sahur yemeği yiyin! Çünkü onda bereket vardır.) [Deylemi]

(Müminin sahurunun hurma ile olması ne güzeldir.) [Ebu Davud]

(Allahü teâlâ, sahura kalkanlara rahmet eder.) [Taberani]

(Sahur yemeği mübarektir. Sahurun tamamı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahura kalkın! Allahü teâlâ ve melekleri, sahura kalkanlara salât ve selam ederler.) [İ.Ahmed] (Yani Allahü teâlâ, sahura kalkanları mağfiret eder, melekler de onlar için dua eder.)

Gördüğünüz gibi hadislerde ısrarla bir lokma bile olsa sahur yemeği yenmesini ve ramazanda gece kalkılmasını tavsiye etmiştir.

Şimdi bunu düşünmek gerekir. Neden Peygamber efendimiz (a.s.m) sahur’a kalkmaya bu kadar önem veriyor. Hikmet yönü açık. Ramazanda yaşanacak şiddetli açlığı önlemek. Bu aşikar fakat bundan başka bir şey murat edilmiş olunabilir mi ?

Tabi ki

Bildiğiniz gibi dua etmenin en güzel zamanı insanların büyük bir kısmının gaflette olduğu zaman da Rabbimize dua etmektir. Ramazan ayı da dua ayıdır. İnsanların uykuda olduğu bir zamanda bizler Rabbimizin emri olan orucu tutmak için sahur yapıp, sahur yemeğinin bereketini kazandığımız gibi inşaallah teheccüd namazı gibi ibadetlerle de geceyi ihya edebiliriz. Sahur’un en güzel manası da budur. Hem sahur yemeğini yiyip o gecede içten ve sessiz bir şekilde dua etmek Rabbimizin en çok hoşuna giden ibadetlerdendir.

Sahur vakti yemeğinin yanı sıra Dua’nın zirve olduğu andır. Bu anda edilen dua hem Ramazan olması, hem insanların gafletinin olduğu an olması dolayısıyla çok makbul ve Rabbimiz tarafından çok beğenilen bir ibadettir.

Öyle ise Sahurlarımızı karnımız şişinceye kadar yemek ve suyla doldurmak Sahur’un manasına terstir. O kadar yiyeceğin üstüne uyumak ise vücuda zulümdür. Sahur’da bir lokma bile olsa yiyin denmesinin manası yemeyecekleri yedirmeye teşviktir. Yoksa uyutmayacak kadar çok yiyin demek değildir.

Ama ne acıdır ki Sahurlar iftar sofrası gibi süslenir ve çok aşırı yemek yenilir. Sonuç şişkin mide ile uyuyamayan insan rahatsızlanır mide ağrısı vs. ağrılar çeker. Ramazan sonunda da kilo aldığından şikayet eder. Ramazan’a kilo alma ayı diyenler bile vardır.

İnşaallah Alla bizlere Sahur’un manasını doğru anlayanlardan eyler. Sahur karnımız şişinceye kadar yemek yenen sofra değil. Aksine az yenilen bereket sofrasıdır. O vakti taçlandıran ise teheccüd namazı üzerine edilen duadır.

İnşaallah sahur vakitlerinde Teheccüd ve Dua’ya devam ederiz.

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.465.524


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.