Çarşamba , 4 Ekim 2023
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Siyaset / Neden Çözüm Süreci ?

Neden Çözüm Süreci ?

tatlıses-670

Neden çözüm süreci ?

Cumhuriyetin kurulmasından bu yana yapılan ne büyük hataydı ulusçuluk fikri. Ümmetçilik terk edildi ve ulusçuluk mu millete servis edildi. Üstelik “Arabın aceme, acemin araba bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük takvadadır.” diyen Peygamberimiz (a.s.m) varken…

Yine ne diyordu o Peygamberimiz (a.s.m) ?

Irkçılığa (asabiyyeye) çağıran Bizden değildir; ırkçılık için savaşan Bizden değildir; ırkçılık üzere, asabiyye uğruna ölen Bizden değildir.” (Müslim, İmâre 53, 57, hadis no: 1850; Ebû Dâvud, Edeb 121; İbn Mâce, Fiten 7, hadis no: 3948; Nesâî, Tahrim 27, 28)

Fakat Cumhuriyet devrinde ne dendi adımıza Türkiye Cumhuriyeti. Oysa ecdad ne demişti adına ? Devlet-i Aliye. Gördünüz mü ? Ülke isminde bile bir ırkçılık isnadı yok. Ama ırkçılığı bize yıllarca Milliyetçilik olarak anlattılar. Bizler de inandık. Yıllarca doğuya Ne Mutlu Türküm Diyene, Türk Öğün Çalış Güven sözünü söyletmek zorunda bıraktınız. Siz Türk’ü direttikçe onlar da Kürt’ü diretir hale geldi. Oysa bu topraklar yüzyıllar boyunca sadece İslam ile terbiye edildi.

Çözüm Süreci dediğimiz süreç PKK için tasarlanmış bir süreç değildi. Her ne kadar MHP ihanet süreci deyip olayı böyle göstermeye çalışsa da. Çünkü MHP’nin geçim kaynağı Türkçülük. Eğer o ideoloji öldürülürse MHP öldürülmüş olacak. Çözüm süreci bir cehaletin, bir çaresizliğin sonucu olarak PKK’nın peşinden giden Kürt Halkını o yoldan çevirmektir. Yoksa PKK ile iddia edildiği gibi dostluk kurmak falan değildir.

Devlet bilmiyor mu ki PKK silah bırakmaz ? Hiç huylu huyundan vazgeçer mi ?

Geldiğimiz bu süreçte PKK kürt olan askeri de öldürüyor. Köylerde Biji Apo, Biji Kürdistan yerine. Kahrolsun PKK nidaları yükseliyor. İşte Çözüm Süreci PKK ile Masum Kürt halkı arasına bir duvar örme projesidir.

Çözüm sürecinin ilk adımı neydi ?

Kürtlere hakları verilecek (Ana dilinin konuşma hakkı, Ulusal yayın yapma hakkı vs. vs.) Kürt okulu açılmasına Kürtçe konuşulmasına neden karşı çıkılır ? Sebep nedir ? MHP’ye sormak lazım. Bugün senin ülkende Almanca dili ile eğitim veren Alman okulları yok mu ? Aynı şekilde İngiliz ve Fransız ? Üstelik onlar bu ülkenin çocukları da değil. Bu ülkenin çocukları olan Kürtlere neden böyle bir hak verilmez ? Sebep nedir ?

Kürt Halkı’nın büyük bir kısmı şunu gördü. Artık devlet onları reddetmiyor, asimile etmeye çalışmıyor, mahkemede kendi dilinde ifade verebiliyor. Kendi dilindeki okula gidip, kendi dilinde türküsünü söyleyebiliyor. Baraj, yol, havaalanı, hastane gibi hizmetleri görüyor. PKK’nın bu hizmetlere karşı olduğunu hatta kendi çocuklarını öldürdüğünü de görüyor. PKK fitnesini bitirecek ilk adım çözüm süreci idi. Şimdi ki adım da bütün PKK’lı şerefsizleri tek tek öldürmek. Bu süreç eskiden olsa Kürt PKK’ya destek çıkabilirdi. Ama şimdi çıkan çok az ve onlar da hain. Onlar da hesap verecek.

Artık Ermeni oyunu olan PKK süreci sonun başlangıcındadır. Devletimizin kendi silahları olan sığınak delici füzelerle çok ciddi yaralar almışlardır. Daha da alacaklardır. Allah’tan dileğim 30 yıldır süren bu PKK fitnesini memleketimizden temizlemesidir.

Selametle…

 

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.655.227


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.