Cumartesi , 17 Ağustos 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Eğitim / Matematik Sorularında Zamanı Yetirememe Problemi

Matematik Sorularında Zamanı Yetirememe Problemi

Öğrenci kardeşlerimizin en büyük problemlerinden olan zaman yetiştirememe problemi matematik bölümünde daha çok kendini ortaya çıkarmaktadır.
Zaman yetirememe problemlerinin başında gelen sebepleri öğrenci kardeşlerime anlatmak isterim.
A. Güven Yetersizliği
 
Kendine güveni olmayan bir öğrenci zaten maça 1-0 yenik başlamıştır. Hal böyle olunca da yapılan tüm çalışmalar da boşa gider. Kendine güven duygusu çok önemlidir. Ya bu soruları yapamazsam tereddütü öğrenciyi yer bitirir. Öğrenci bu şüphe ile boğuşurken yetmesi gereken zaman bir türlü yetmez.
Peki kendine güven nasıl kazanılır ?
 
Bunda ailenin payı olsa da öğrencinin payı daha yüksektir. İllaki derste %90 başarı sağlayarak kendine güven kazanılmaz. Mesela bir futbol maçında gol atılarak bile kendine güven sağlanabilir. Burada öğrenci hayatta en iyi yaptığı işi boş zamanlarında yapmalı ve onda da başarı elde etmelidir. Örneğin futbolu iyi oynuyorsa derslerin haricinde(abartmamak koşulu ile) futbol oynayarak ve gol atarak kendine olan güvenini kazanabilir. İnanın bu kazandığı güveni dersine de aktarabilir. Çünkü bir işi başarabilmek her işi isteyince başarabileceğimiz anlamına gelir.
B. Aile Baskısı ve Çocuğun Aileden Korkması
Belki veliler bu başlığa kızacak ama çocukların zaman yetirememesinin sebeplerinden biri de budur. Belki de en önemlisi. Çünkü aileden korkan bir çocuk her ders çalışmasında, her attığı adımda, her sınavda, her zaman ve her yerde sürekli olarak ailenin telkinlerini akla getirir:”Doktor olacaksın, mühendis olacaksın, türkiyede derece yapacaksın, ilk 1.000 e gireceksin.” vs.
Veliler öğrencileri motive için bunları yaptığını sanabilir. Ama inanın tamamen yanılıyorlar. Bu öğrenciye külfettir. Düşünün sınava giren bir öğrenciyi sınava başlarken eğer “falanca neti yapmazsam babam beni döver. Annem konuşmaz” gibi düşünürse o çocuğun zihni sorularla mı meşgul olacak aile ile mi ? Yetmesi gereken dakikalar yine yetmeyecek.
C. Çevre Faktörü
 
Öğrenci sınava bedenen tek başına girdiği halde ruhen binlerce kişiyle girer. Tabi bu binlerce kişi kendine güvenen insanı bile güvenini kaybettirir. Sınavda soru çözülüyor ve öğrenci 1000 kişiye vereceği cevabı düşünüyor. Çünkü çevresi sınavdan önce ona neler anlattı : “Mühendislikte iyi para var. Doktor ol,öğretmen ol ama çöpçü olma” vs.
İşte öğrenci sınavda bunları da düşünür. Bu sebeple öğrencinin aklı dağılır ve zamanı yetiştiremez. ÖSS’ye hazırlanan bir öğrenciye kesinlikle tavsiyede bulunmayın. Öğrenci zaten ne yapacağını bilir. Sadece sen yapacağını bilirsin. Biz senle her halukarda gurur duyuyoruz gibi telkinler edilmelidir.
D. Aceleci Davranma
 
Sınavı yetiştiremem endişesi sınavı yetiştirememe ile sonuçlanır. Bu şuna benzer ben bu maçta yenileceğim diyen bir futbol takımına benzer. Zaten yenildiniz ki siz. O halde bu sorunu çözmeliyiz.
Peki acelecilikten nasıl kurtulurum ?
 
Çok basit. ÖSS’ye 2milyona yakın kişi giriyor. Bir kere herkese aynı süre veriliyor. Yani süre sınırlaması konusunda yalnız değilsiniz. ÖSS sınavına tabi olan tek siz değilsiniz. Bunu düşünün. Ayrıca diğer öğrencilerin yapacağı netler sizi de hiç ilgilendirmez. Siz sadece kendinizle ve soru kitapçığınızla meşgul olun acele etmeyin. Çok da sakin olmayın. Tatlı bir heyecan sınavda başarı getirir.
Bu tip yazıları yazıp öğrencileri hep yönlendireceğim. Eğer Ankarada Matematik Dersi İhtiyaçlarınız için size yardımcı olabilirim.
Cihan KÜSMEZ
Hacettepe Matematik Bölümü Öğrencisi
Tel:0-543-4454545

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.408.114


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.