Perşembe , 23 Mayıs 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Marie Curie

Marie Curie

Google bugün doodle olarak Marie Curie’nin logosunu yapmış. Google’ın bu yaptığı logo hakkında konuşmayacağım. Tek can sıkıcı olay Google’ın Türk Halkı için çok önemli olan Kurban Bayramı’nı unutup, Marie Curie’yı unutmaması.

Google Türkiye’de halk tarafından nerdeyse bilinmeyen ama sırf dünya çapındaki kariyerinden dolayı bu kişiye yer verdi. Peki ülkemizin değeri olan Kurban Bayramı neden es geçildi ?

Google bu hareketiyle Türk Halkı’nın değerlerine ne kadar önem verdiğini de göstermiş oldu. Keşke Google’dan bir kurban bayramı logosu da görseydik.

Yine merak edenler için Marie Curie hakkında bir kaç satır yazalım.

7 Kasım 1867 tarihinde, Polonya’nın Varşova kentinde dünyaya gelmiştir. 1891 yılında Paris’e gitti. Zor şartlarda eğitimini sürdürdü. İki yılda sınıfının birincisi olarak fizik derecesi aldı. 1894 yılında ikinci derecesi olan matematiği de bitirdi. Kendisi radyoaktivite üzerine çalışmalar yaptı. 1934 yılında kan kanserinden öldü. 1903 de Fizik Nobeli 1911’de de Kimya Nobeli aldı. Ölüm sebebi olarak yaptığı çalışmalar sonucunda çok aşırı miktarda radyasyona maruz kalması gösterildi.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.392.005


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.