Çarşamba , 27 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / Mobil / Cep Telefonu / Lityum iyon pil (Li-ion) Pil!

Lityum iyon pil (Li-ion) Pil!

Lityum-iyon-pil-(Li-ion)-Pil!

Tarihi Süreç

Lityum pil ilk olarak Gilbert N. Lewis tarafından 1912 yılında keşfedilmiştir. İlk yeniden doldurulamayan pil hücreleri ise 1970 lerin ilk yıllarında ortaya çıkmışlardır. Yeniden doldurulabilir lityum iyon pillerin piyasaya sürülebilmeleri yaklaşık 20 yıllık bir çalışmadan sonra mümkün olmuştur. İlk ticari versiyon 1991 yılında John B. Goodnogh yönetimindeki çalışma grubu Sony tarafından bulunmuştur.

Olumlu Özellikleri

Li-ion piller diğer pillerle kıyasla daha hafif ve incedir.Bunun nedeni kimyasallarının daha fazla dolum güçüne sahip olmasıdır.

Olumsuz Özellikleri

Li-ion pillerin en belirgin kusuru kendi kendine ömrünü tüketmesi.Bunun nedeni kimyasallarının taşıyıcı özelliklerini yitirmesi.İstediğiniz kadar dikkat edin 1 yıl içerisinde taşıma kapasitesi %10 düşecektir.Yani 20 saat kullanım süresi sunan batarya 18 saat kullanım süresine düşecektir.

Li-ion pillerinin ömrünün kısalmasının başlıca nedenlerinden biride sıcaklıktır.Ortalama bir oda sıcaklığında bulunan li-ion piller (Yaklaşık 25 °c )her yıl kapasitesinin yaklaşık %20 sini geri dönüşü olmayacak şekilde kaybeder.Sıcaklık arttıkça bu oranda gittiçe artmaktadır.Sıcaklık 40°c ise yılda yaklaşık  %35ini tamamen kaybeder.

Tam boşaltma adı verilen bataryanın şarj seviyesinin %0 a inmesi sık aralıklarla yapıldığı taktirde Li-ion bataryanın taşıma kapasitesini azaltacaktır.100 tam boşaltmada yaklaşık %80 taşıma kapasitesi bitecektir.

Uyarı:Li-ion piller aşırı ısınmada ve güneş ışığı ile direk temazta eriyebilir veya patlayabilir.Zararlı kimyasallara sahip olduğu için insan sağlığına çok zararlıdır.Şarjda iken konuşmamaya dikkat edin.

Tarihi süreç wikipedia’dan alıntıdır.

 

serdar çetin Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 36.160


Teknoloji Uzmanı