Cuma , 25 Eylül 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Limonata Nasıl Yapılır ?

Limonata Nasıl Yapılır ?

Limonata yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden şüphesiz. Ankara’da limonata satan bir ustadan sizin için limonata tarifini dinledim ve size aktarmak istedim. Gerçekten burada limonata çok lezzetli oluyor. Umarım evinizde de bu lezzeti siz de tadarsınız.

Limonatamız tamamen doğaldır. Kesinlikle katkı maddesi yoktur. Ustamız kendine göre anlattığı için 10 litre için limonata tarifi veriyor. Biz de kendimize uyarlayacağız. Önce ustamızın tarifini verelim. Sonra kendimize uyarlayalım.

Limonata için gerekli malzemeler

  1. 10 Adet Yatak Limon
  2. 1 Adet Portakal
  3. 750 gr. şeker
  4. 10 litre su
  5. Tülbent

Limonata’nın Yapılışı

Bir kaba limonlar ve portakal konulup güzelce yıkanır. Farklı bir kaba 750 gr. şeker konulur. Şekerin içine limon ve portakal kabukları rendelenir. Bu rendeleme esnasında dikkat edilmesi gereken nokta limonun yan taraflarının rendelenmesidir. Kesinlikle uç tarafları rendelenmemelidir. Rendelenirse limonata acır. Portakalın ise tamamı rendelenir. Rendelediğimiz kabuklar ile birlikte şeker 5 dakika kadar yoğurulur. Kabuklar kaybolacak şekle gelinceye kadar yoğurulur demek daha doğru olur. Daha sonra limonları elma kabuğu soyarmış gibi kesip şekerin içine atıyoruz. Aynı işlem portakal için de tekrarlanır.

Limon ve portakalları iyice sıkıp ayrı bir kaba alırız. Kaba 1 litre su ileva edilir. Buradaki maksat sıkılmış limon ve portakalın üzerinde kalan şekerleri israf etmemektir. Bu su ile şeker karışır. Böylelikle sıkılmış portakal ve limondaki şekerleri 1 litre suyumuzun içine aktarmış oluruz. Buradaki 1 litre suyu limon ve portakal suyuna ilave ediyoruz.

Tülbentimizi alıp ayrı bir kabın ağzına koyup limonatamızı bu kaba süzüyoruz. Üzerine geri kalan 9 litre suyumuzu da ilave edip güzelce karıştırıyoruz. Daha sonra soğuması için dolabımıza koyuyoruz.

Şimdi bu tarifi 1/10 oranında kendimiz için uygulayabiliriz. Hepinize afiyet olsun.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.476.072


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.