Cuma , 22 Ekim 2021
Güncel
Anasayfa / Mobil / Cep Telefonu / LG Nexus 5 İnceleme | Fiyatı | Kullanıcı Yorumları

LG Nexus 5 İnceleme | Fiyatı | Kullanıcı Yorumları

Merhabalar,

Uzun bir sürenin ardından bir telefon incelemesi ile daha sizlerleyim. Yeni tema geldiğinden bu yana bu ilk yazım olacak…

nexus

Google tarafından piyasaya sürülen ve Android sürümleri için referans bir nitelikte olan Nexus modelleri’nin sonuncusu. Evet söz konusu ürünümüz: “LG Google Nexus 5

Android OS, v4.4 (KitKat) ile gelen Qualcomm’un MSM8974 Snapdragon 800‘den gücünü alan cihaz; Quad-core 2.3 GHz Krait 400 CPU barındırıyor. Ayrıca Cihaz’da Adreno 330 GPU’su mevcut.

Cihaz’ın tasarımından söz edecek olursak; Nexus 5 bizlere 4.95 inç‘lik Gorilla Glass 3 teknolojisinde bir ekranla, elde kolay tutulabilen, kaymayan, Hafif(130 g) bir kasa tasarımı ile sunuluyor. Cihaz’ın tam olarak ölçüleri ise: 137.9 x 69.2 x 8.6 mm. Arka kısımda sol üstte genişçe hafif dışarı çıkartılmış ve farklı bir tasarıma sahip olan ana kamerayı görüyoruz. Orta da yatay yazılmış büyükçe içi boşaltılmış bir Nexus yazısı ve alt kısımda LG logosu göze çarpıyor. Üst kısımda standart 3,5 mm‘lik bir kulaklık girişi konumlandırılmış. Hoparlör ve Mikro USB Şarj girişi telefonun alt kısmında yer alıyor. Telefonun arka kapağı ise sabit. Cihaz’ın bizlere genel mana da kaliteli bir tasarım sunduğunu söyeleyebiliriz. Ayrıca Nexus 5’in Kırmızı, Beyaz, Siyah renk seçenekleri olduğunu da söylemek isterim.

Oldukça ince bir yapı da olan bu cihaz’a 2300 mAh‘lık bir batarya eşlik ediyor. Her ne kadar LG G2’den batarya anlamında geri de kalsa da bizlere 1 günü rahat çıkarabilecek bir android deneyimi sunabileceğini söylemek isterim. Keza LG G2’de 3000 mAh’lık bir batarya konumlandırılmıştı. LG G2’nin bu bataryası oldukça mükemmel bir deneyim sunarken Nexus 5’te 2300 mAh‘lık batarya ise bizlere yeterli bir batarya deneyimi sunacağına inanıyorum.

1080 x 1920 piksel True HD IPS ekran ile gelen Nexus 5, 4.95 inç boyutunda ve 445 ppi piksel yoğunluğunda. IPS Ekran Teknolojisini Mobil takipçileri’nden sanırım artık bilmeyen yoktur. Bu tip ekranlar bizlere kaliteli bir bakış açısı sunuyor. Cihaz’ın ekranına nereden bakarsanız bakın aynı keskinliği, görüntü kalitesini yakayabiliyorsunuz.

Cihazımızda çokta üst düzey olmayan ama oldukça yeterli; 8 MP‘lik bir ana kamera ve 1,3 MP‘lik bir ön kamera bulunuyor. Bu kamera ile 1080p video çekebiliyorsunuz.

2 GB RAM bulunan Nexus 5’te 16/32 GB‘lık dahili hafıza seçenekleri mevcut.

Cihaz Avrupa standartlarında 0.49 W/kg (Baş) – 0.48 W/kg (Vücut)‘lık bir SAR değerine sahip ki bu değerler oldukça iyi değerler.

20131105040935_nexus-5-1

Genel anlamda Nexus 5’e baktığımız da Google – LG işbirliğiyle kaliteli bir cihaza imza attıldığını görüyoruz. Cihaz’da eleştirebileceğim yerler ise; Bataryası biraz daha yüksek olabilirdi, kamera daha kaliteli sunulabilirdi. Ayrıca ses açma kapama bölümlerinin sol kısımda olması ve güç butonunun bunlardan ayrılıp sağ kısımda konumlandırılması ve keskin tasarıma sahip olması kullanımı zorlaştırabilir. Ayrıca tüm Nexus’larda alışılagelmiş Multimedia özelliklerinin gelişmemiş olması da bir eksi yön diyebilirim. Nexus telefonlar da artık bu Multimedia özelliklerininde ön planda tutulması taraftarıyım ki söz konusu Google ise bunu yapmalı diyorum.

Nexus 5, evet uygun fiyata(1200 TL – 1300 TL) alabileceğiniz; kaliteli tasarıma sahip, güncelemelerden gerçek mana da tüm diğer Android cihazlardan daha önce yararlanabileceğiz güzel bir cihaz olmuş.

Cihaz hakkında ki yorumlarınızı beklerim.

Fotoğraflar için PhoneArena’ya Teşekkürler…

Ahmet Genç

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 545.677