Perşembe , 23 Mayıs 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Ticaret / Kredi Kartı Sahtekarlıkları

Kredi Kartı Sahtekarlıkları

Günümüzde kredi kartı kullanımı oldukça yaygınlaştı ve nerdeyse nakit para kullanımı kalmadı gibi bir şey. Tabi hal böyle olunca nakit para ile yapılan sahtekarlıkların yerini kredi kartı sahtekarlıkları aldı.

Bu yazıda sizlere internet üzerinden yapılan kredi kartı sahtekarlıklarından bahsedeceğim. İnternet’te satış yapmak isteyen arkadaşlara bilgi vermek maksadıyla yazacağım.

Alışveriş sitelerinde kredi kartı ile alışveriş yapılması söz konusu ise paypal ödemesi var ise müşterileriniz ödeme yapmakta çekinebilir. Çünkü paypal sahtekarlıkları oldukça hat safhada. Ama sitenizden online kredi kartı ile ödeme yaptırmak istiyorsanız bunu yapabilmeniz için bankalardan sanal pos almanız gerekiyor. Bankalar SSL güvenliği olmayan firmalara sanal pos vermiyor. Ayrıca sanal posu öyle her önüne gelene de vermiyor. O yüzden yüksek güvenlik söz konusu oluyor. Bilinçli müşteriler de size güveniyor.

Kredi kartı sahtekarlığında en önemli nokta Charge Back dediğimiz kavram. Bu olay oldukça ciddi bir olay ve bu nokta genelde tüketiciyi değil satıcıyı zor durumda bırakıyor. Eğer bir müşterinin kartından ödeme yapıldıysa ve müşteri ödemeye itiraz ederse charge back dediğimiz sistem devreye giriyor ve bu durumda siz itiraza makul bir savunma yapamazsanız ürünü yolladığınız gibi bir de ödemeyi geri yapmak zorunda kalırsınız.

Charge Back Nedir ? adlı yazımda bu konuya değineceğim. Bu konunun öneminden bahsedeceğim ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı göstereceğim.

Şimdilik yazımız bu kadar.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.392.005


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.