Pazartesi , 28 Eylül 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Din / Kırk Hadis

Kırk Hadis

40 hadis

Sevgili dostlar. Bugün sizlerle kırk hadis paylaşmak istiyorum. Öncelikle bakalım kırk hadis ezberlemenin ve paylaşmanın faziletleri nelermiş?

  • Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur; “Kim dini konularda kırk hadisi öğrenir (ezberler, kitabına yazar), ümmetime ulaştırır, naklederse Cenab-ı Hak, onu fakih ve alimler arasında haşreder.”
  • İbni Abbas’ın (r.a) bir rivayeti de şöyledir; “Kim sünnetten kırk hadis öğrenir, ümmetime ulaştırırsa, ben ona Kıyâmette şefaatçi ve lehinde şahit olurum.”
  • Abdullah İbni Mes’ud (r.a) da bu hususta şu hadisi rivayet eder; “Kim sünnetimden kırk hadis öğrenir, ezberler, ümmetime naklederse Kıyâmet Gününde ona şöyle denilir: “Cennet kapılarının hangisinden istersen oradan gir!'”
  • Abdullah bin Ömer’in (r.a) rivâyetinde de şöyle buyurulmaktadır; “Kim dini hususlarda kırk hadis öğrenir, ümmetime de naklederse, o kimse âlimler arasında yazılır, şehitlerle birlikte haşr olunur.”

Kırk Hadis

1. Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.

2. Allah’ın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah’ın öfkesi de anne babanın öfkesindedir.

3. Bağışını geri alan kimsenin durumu şu köpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dönüp onu yer.

4. Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşı sebebiyle ikramda bulunursa, Allah yaşlılığında ona ikram edecek kimseleri mutlaka takdir eder.

5. Bir insan ölünce üç kişi hariç herkesin ameli kesilir: Sadaka-i cariye bırakan, veya istifade edilen bir ilim bırakan veya kendine dua edecek salih evlat bırakan.

6. Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.

7. Biriniz kardeşini Allah için seviyorsa ona sevdiğini söylesin

8. Bizi aldatan bizden değildir.

9. Cennet anaların ayağı altındadır.

10. Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüzleri (nafile) oruç tutup, gecelerini (nafile) ibadetle geçiren kimse gibidir.

11. Ey iman edenler Allah’ın size helal ettiği temiz şeyleri haram kılmayın, hududu da aşmayın. Doğrusu Allah, aşırı gidenleri sevmez. Allah’ın size verdiği rızıktan temiz ve helal olarak yiyin. İnandığınız Allah’dan sakının

12. Halka teşekkürde bulunmayan Allah a şükretmez.

13. Her kim borçlu fakire mühlet verir, yahut borcundan indirirse Allahu Teala da onun Arşının gölgelerinden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde arşının gölgesi altında dinlendirir.

14. Herhangi bir müslüman çıplak bir müslümanı giyindirirse, Allah da ona Cennetin meyvelerini ikram eder. Herhangi bir müslüman susuz bir müslümanı suya kandırırsa, Allah da ona ağzı mühürlü (el değmemiş) Cennet meşrubatından ikramda bulunur.

15. Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.

16. Hiçbir kimse, el emeği ve helal kazancından daha hayırlı bir yemek yememiştir.

17. Hiçbiriniz kendisi için istediğini mü’min kardeşi için istemedikçe gerçek iman etmiş olamaz.

18. İlim öğrenmek üzere yola çıkan kimseye, Allah cennet yolunu kolaylaştırır

19. İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.

20. İnsanlar eğer Ramazan ayının kıymet ve ehemmiyetini hakkıyla bilselerdi, ümmetim, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederdi.

21. İnsanlar yaşadıkları gibi ölürler.

22. İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.

23. İşçiye ücretini, alnının teri kurumadan veriniz.

24. Karşılıklı ticarette ticaret yaptığın kişinin namaz kılması seni kandırmasın.

25. Kim bir hayirli isi yapmaya yonelirse, onu yapan kadar mukafat alir.

26. Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, kendisine onun kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.

27. Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek ihlâs ile oruç tutar ve kıyam ederse (teravih namazı kılarsa) annesinden doğduğu günkü gibi günahlarından temizlenir.

28. Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin, eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin, buna da gücü yetmezse kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.

29. Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.

30. Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir.

31. Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.

32. Mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır. Iyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.

33. Mümin kardeşinle münakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir söz verme.

34. Müslüman bir kimsenin, bir malda kusur olduğunu bildiği halde, müşteriye haber vermeden satması haramdır

35. Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır. Kim bir müslümanı örterse, Allah da onu kıyamet günü örter.

36. Resülullah aleyhissalatu vesselam’a: “En efdal insan kimdir?” diye sorulmuştu. “Kalbi mahmüm (pak), dili doğru sözlü olan herkes” buyurdular. Ashab: “Doğru sözlülüğün ne demek olduğunu biliyoruz. Mahmümu’l-kalb ne demektir?” diye sordu. “(Mahmüm kalb), Allah’tan korkan tertemiz kalptir, içinde günah yoktur, zulüm yoktur, kin yoktur, hased yoktur” buyurdular.

37. Size vermekte olduğu nimetlerden ötürü Allahı sevin, benide Allah beni sevdiği için seviniz.

38. Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır.

39. Sizin en hayırlınız kuranı öğrenen ve öğretendir.

40. Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.

Rabbimiz bizleri Peygamber Efendimiz (Sallahü aleyhi ve sellem)’in yolundan ayırmasın ! Amin !

Selma Bulut Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 12.695


Türkçe öğretmeniyim. Halen MEB'de görevimi sürdürmekteyim. Cihan Blog'un gelişerek daha büyük kitlelere ulaşması konusundaki isteğim ve inancımdam dolayı buradayım.