Salı , 18 Haziran 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Eğitim / Kıraathane Nedir ?

Kıraathane Nedir ?

Kıraathane deyince ilk olarak akla okey ve kağıt oynanan, çay içilen erkeklerin oturduğu bir mekan akla gelir. Oysa bu yazımda ben bununla taban tabana zıt bir konudan bahsedeceğim. Kıraathane’nin gerçek manasından bahsedeceğim. Kıraathane osmanlıcı bir kelime olup kıraat ve hane kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Kıraat okumak hane de ev demektir. Kıraathane ise okuma evi anlamına gelmektedir.

Osmanlı Devrinde Kıraathane’ler erkeklerin çay içtiği gazete ve kitap okuduğu yerlerdi. Zamanla Cumhuriyet devri reformlarıyla kumar oynanan bir mekan halini aldı. Malesef adı değişmedi. İnsanların zaman öldürdüğü boşa zaman geçirdiği işsizlerin mekanı olan bu yerlerde kıraathane diye anılmaya devam etti. Buranın adı bellidir. Buradası kahvehane’dir. Adını lütfen karıştırmayın. Şu an günümüzde kıraathane gibi bir yer olduğunu da sanmıyorum.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.398.810


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.