Cumartesi , 17 Ağustos 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / İsrail Boykot

İsrail Boykot

Bu yazıda öyle bildiğiniz klasik boykot muhabbeti olmayacak. Bu yazıda boykot yaygarası yapanlara eleştiri yapılacak. Bu yazıda olay çıkana kadar boykot aklın nerdeydi denilecek.

Evet arkadaşlar. Ne zaman bir ülke (sadece İsrail değil) bize ciddi bir saldırıda bulunsa hemen sözde milliyetçiler ayağa kalkar. Vatan millet sakarya deyip yollara dökülürler. Ben bu manzaraları görünce, ağlanacak halime gülüyorum. Yeri geldi Danimarka, Fransa ve İsrail’i boykot ettik. Ettik ettik de ne kadar arkasında durabildik ?

Her tarafta boykot malları reklam edildi. Yahu İsrail milyarlarca dolar harcasa bu kadar güzel reklam yapamazdı. Reklamın iyisi kötüsü olur mu ? Coca-Cola en fazla 1 yıl içmezsin. Ama sonra ? Bu boykot yaygarası bitince içmeyecek misin ? O zaman niye bu yaygara ?

Eğer bir boykot yapacaksan ve İsrail’i gerçekten boykot edeceksen boykot öyle olmaz. Adam sigara içmiyor. Marlboro’yu içmeyin diye nasihat ediyor. Peki senin kullandığın bir İsrail ürününü boykot etsene. Hadi sıkıyorsa Petrol şirketlerini boykot et. Benzin almayacam araba sürmeyecem de. Dünyadaki bütün petrol şirketleri yahudilerin elindedir. Hadi bunu boykot etsene.

Ben bir webmaster olarak kendimi eleştireyim. Hadi bakalım sitelerime Google reklamı koymayım. Bunu yapabiliyor muyum ? Hayır ! Peki ne diye laf olsun diye sokaklara döküleyim de boşa yaygara yapayım. Eğer ben dürüstsem kendi canımı yaksa bile kendime zararı dokunsa bile boykot ederim. Canım yansın ki canı yananları anlayım.

İşte bu yazımda amaç şudur. Arkadaşlar eğer boykot yapmak isteyen varsa kendisi günde 1-2 israil malı eksik alsa inanın türkiyede 200 milyon mal eksik alınır. Bu rakam İsrail’i batırmaz. Ama bu paragöz İsrail bu parayı kazanmak adına bizim köpeğimiz olmaya mahkum. O yüzden yaygarayı bırakın. Elinizden geldikçe Türk malı varsa onu tercih edin. Bu sadece İsrail malı için değildir. Bugün Ülker ile Eti’nin bir farkı yoksa İsrail malı ile Fransız malının da bir farkı yok.

O yüzden vay şunun görüşünü beğenmedim. Vay bunun tipi kayık diye Türk malını elinizin tersi ile itmeyin. Ama benzer şekilde bir Türk malını her zaman yabancı mala tercih edin. Bu mantık olduğu sürece bizde boykota inanın hiç gerek yok.

Saygılarımla,

Cihan KÜSMEZ

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.408.106


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.