Salı , 26 Ocak 2021
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Kadınca / Ispanaklı Kek Tarifi

Ispanaklı Kek Tarifi

ispanakli-kek

Bugünkü tarifimiz Ispanaklı Kek. Bu tarifi sizlerle paylaşmadan önce; Nûr Suresi 24/31 ayetleri öncesinde paylaşmak istedim. Daha sonra tarifimize geçebiliriz.

“Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız.” (Nûr, 24/31).

Evet şimdi tarifimize geçebiliriz. Bu tarifi bizzat denedim. Harika bir lezzet. Şimdiden afiyet olsun. Hadi hanımlar mutfağa.

Ispanaklı Kek

Malzemeler:

  • 2 yumurta
  • 1.5 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı un
  • 1 paket kabartmatozu
  • 1 paket vanilya
  • yarım su bardağı sıvı yağ
  • 200 gr ıspanak ( püre halinde yarım su bardağı)

Üzerine:

  • 1 paket krem şanti
  • 1 su bardağı soğuk süt

Yapılışı:

Ispanakları yıka ve doğra. Tavada suyunu salana kadar kavur. Püre haline getirmek için rondodan geçir. Yada derin bir kabın içinde mikserle püre haline gelesiye kadar çırp. 1 paket krem şantiyi süt ile hazırla ve kek olasıya kadar buzdolabında beklet. Yumurta ve şekeri iyice çırp.(4-5 dakika kadar) Sonra içine yağ, vanilya, kabartma tozu, ıspanak püresi ve unu ekleyip karıştır. Yağlanmış ve tabanına yağlı kağıt konmuş tepsiye dök. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 40 dakika pişir. ( pişip pişmediğini kürdan ile kontrol et) Kıyılarını kes. (yuvarlak, kare vs.) Kıyılarını robotta un şeklinde kıy. Hazırlanmış olan krem şantiyi kekin üzerine sür.(kekin soğuk olması gerekir) Un haline getirilmiş kek parçacıklarını üzerine serp. Kekin içinde ıspanak olduğunu anlamayacaksınız.

Selma Bulut Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 12.891


Türkçe öğretmeniyim. Halen MEB'de görevimi sürdürmekteyim. Cihan Blog'un gelişerek daha büyük kitlelere ulaşması konusundaki isteğim ve inancımdam dolayı buradayım.