Çarşamba , 24 Temmuz 2019
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Haber / İran’a Yaptırım

İran’a Yaptırım

BM’nin aldığı karar doğrultusunda üç BM ülkesi hariç (Türkiye, Brezilya ve Lübnan) hepsi yaptırımı onayladı. Lübnan çekimser kalırken Brezilya ve Türkiye hayır dedi. Bu yaptırımın çok sert olacağını da belirtmişlerdi.

Yaptırımı kabul eden ülkelerin arasında Rusya olması da gerçekten çok dikkat çekiciydi. Çünkü Rusya diğer batı ülkeleri ve Amerika ile pek iyi anlaşamayan ülke gibi durmakta. Rusya’nın aynı zamanda İran ile askeri anlaşmaları da vardı. İran, Rusya’dan silah satın alıyordu.

Yaptırım kararını aldıran ülke ise Amerika. Bir İsrail yanlısı olarak İsrail güvenliğini sağlamak adına böyle bir yaptırıma karar verdiler.

Yaptırımda ilk adım Rusya’dan gelmesi de oldukça manidardı. Bu da Rusya’nın aslında dost görünen bir düşman olduğunun bir ispatı oldu. Putin’in yaptığı açıklamaya göre İran’a S-300 füze satışı durduruldu. (Kaynak: Haber Türk)

İran’ın bu yaptırımlar karşısında ne yapacağı ise merak konusu geri adım atacak mı yoksa yoluna devam mı edecek göreceğiz.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.404.650


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.