Perşembe , 14 Aralık 2017
Güncel
Anasayfa / İnternet / İnternetten Gıda Satışı

İnternetten Gıda Satışı

İnternetten gıda alışverişi yapılır mı ? İnternet gıda alışverişi konusunda ne kadar güvenli ? Bu sorular bizim aklımızı karıştırsa internetten gıda satılır mı sorusunu irdelemek istedim.

İnternet ile çok içli dışlı olan bir kişi olarak şunu söylemeliyim ki internette ızgara tavuk bile satılır. 🙂 Bu kadar rahat söylüyorum. Yeter ki siz kaliteden ödün vermeyin.

Bakın internetten sattığım bazı ürünleri söyleyim.

1. Kabak Çekirdeği

2. Salça

3. Baklava

4. Zeytinyağı

5. Pekmez

Sanırım bu kadar gıda ürününün internetten satılması sizin ilginizi çekmiştir.

Nitekim Migros ve Carrefour gibi firmalar da internetten gıda satışı yapıyorlar. Siz ister kendinize bir site açın. İsterseniz r10, gittigidiyor gibi sitelerde satışınızı yapın.

Eğer ürettiğiniz üründe iddialı iseniz çok ciddi kârlar elde edebilirsiniz.

Yeter ki satmak isteyin. İnternetten gıda satışı yapmak isteyen arkadaşlar olursa nasıl yapacakları konusunda yardımcı olabilirim. Bu konuya cevap atmaları yeterlidir.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.349.339


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.
 • Kemal

  http://www.afiagida.com görüşmek isterim… 0555 9703023

 • mustafa türkoğ

  bu konuyla ilgileniyorum bazı projelerim var

  • ne tarz projeler ? Özel değilse bahseder misiniz ?

 • Ömer

  Merhaba,

  Açık olarak aldığımız gıda ürünlerini paketleyerek kendi markamızla internet üzerinden satmak istiyoruz.Ancak bu faaliyet için gerekli izin ve prosedürleri bilmiyoruz.Bu konuda bizi bilgilendirebilir misiniz?

  Teşekkürler…

  • Gıdayı kendiniz mi üretiyorsunuz yoksa bir yerden mi temin ediyorsunuz. Eğer bir yerden temin ediyorsanız o yerin gıda standartlarına uygun hizmet vermesi internet satışınız için kafidir. Fakat eğer siz üretiyorsanız gerekli sağlık standartlarına uymalısınız. Buna uyduğunuz takdirde sizin dükkanınız için aldığınız belgeyi internette kullanabilirsiniz. Yoksa ayrıca bir belge almaya ihtiyaç yoktur.

   Anladığım kadarıyla ürünleri siz üretmiyorsunuz ve sadece paketlemeyi siz yapacaksınız. Eğer yapacağınız işlem hacmi büyükse yani bir fabrika ayarında paketleme yapacaksanız elbette paketleme tesisinin de sağlık standartlarını sağlaması gerekiyor. Ama bu kadar büyük çapta değilse ürünü üreten yerin sağlık standartları ile ürün satılabilir.

 • Serkan

  Selamlar.

  Arazimizde kendi ürettiğimiz gıda ürünlerini paketleyerek, bazılarını işleyerek, kendi markamızla internet, dükkan vb. üzerinden satmak istiyoruz. Ancak bu faaliyet için gerekli izin ve prosedürleri bilmiyoruz. Marka nasıl alınır? Herhangi bir markete, dükkana mal nasıl verilir? Fatura vb. verilmesi için neler gerekir? Bu konuda bizi bilgilendirebilir misiniz?

  Teşekkürler…

  • Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.

   Gıda üretimi yapabilmeniz için öncelikle HACCP sağlık belgenizin bulunması gerekmektedir. Bu belgenin alımı çok kolay değil malesef. Önce HACCP standartlarını öğrenmelisiniz ve buna göre üretim yaptığınız yeri HACCP standartlarına çıkarmalısınız. Daha sonra başvuru yapın ve HACCP standartlarına uygun olduğunuz belirlenirse size bu belge verilir. İşlemler 6 ay kadar sürmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgileri Gıda Mühendislerinden alabilirsiniz. Eğer Gıda Mühendisi tanıdığınız yoksa tanıdığım bir Gıda Mühendisi arkadaşımı size önerebilirim.

   Marka almak ise üretim izni almaktan oldukça kolay. Türk Patent Enstitüsüne başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun işlemleri 500 TL kadar tutuyor. Mahkeme sürecinde bir sıkıntı olmazsa markanız onaylanacaktır. Bunun için bir patent şirketine başvurmanızı öneririm. Çünkü onlar bu işin uzmanları ve patent alma sürecinde sizi yönlendireceklerdir. Eğer tanıdığınız bir patent firması yoksa size yine bir arkadaşımı önerebilirim.

   Fatura verilmesi ve mal verilmesinden bahsetmişsiniz. Fatura kesebilmek için bir şirket kurmanız gerekmektedir. Böylelikle fatura kesebilirsiniz. Ürünü verirken fatura vermeniz kafidir. Başka bir prosedür yoktur. Yine bir sorunuz olursa seve seve yardımcı olurum.

 • Orkun

  Merhabalar,

  İlk öncelikle bu şekilde yardıma ihtiyaç duyan kişiler için açıklama yapma eyleminde bulunduğunuz için teşekkür ediyorum.

  Bende anlaşma yapacağım bir üreticiyle satış yapmak istiyorum.Ürünü onlar sağlayacak,ben ise netten satış yapacağım.

  Bunun için sitenin nasıl hazırlanmasından,hangi dosyaların bu konuda gerekli olduğuna kadar neler yapmam gerektiği hususunda bana geniş bir bilgi verebilirseniz çok memnun olurum …

  • Sözüme teşekkür ederek başlayım. Sonra da konumuza gelelim. İnternette hangi ürün satılırsa satılsın. Öncelikle ciddi bir kitle oluşturmalısınız. Satacağınız ürüne göre kitle seçebilirsiniz. Bu kitle seçimini de bedava yollardan yapabileceğiniz gibi paralı yollardan da yapabilirsiniz.

   Yeteri bütçeniz var ise reklam metoduyla çok ciddi ziyaretçi çekebilirsiniz. Hem de kısa zamanda çekebilmeniz mümkün. Fakat iyi bir bütçeniz yok ise bu kitleyi çekebilmek için facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarını kullanabilirsiniz.

   Tabi bunu yapmak için ilk olarak satacağınız gıda ürününün genele mi yoksa özele mi hitap edeceğine karar vermelisiniz. Örneğin A adlı ürünü Batı bölgesi alıyorsa B ürününü de doğu bölgesi alıyorsa sizin facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde o kesime hitap eden sayfa açmalısınız. A ürünü satacaksanız Batı’daki insanların ortak özellikleri üzerine paylaşımlar yaparsanız sayfanızdaki hayran sayısı artar. Ara sıra da ürünlerinizin reklamını yaparsınız. 5.000 üyeli bir sayfanız olsa ve hepsi de hedef kitlenizden kişiler olsa bir paylaşım ile 5.000 kişiye değil aynı zamanda kişilerin arkadaşlarına ulaşırsınız. Herbirinin 20 arkadaşı olsa 100.000 kişinin göreceği bir paylaşım yapmış olursunuz.

   Reklam kısmını da burada anlatmayım.

   Sitenin hazırlanma konusuna gelince isterseniz hazır paket yazılımlar alabilirsiniz. Piyasada çok ucuz fiyatta hazır siteler mevcut. Hatta biraz kodlama bilginiz var ise oscommerce yazılımını yükleyebilirsiniz. Tamamen ücretsizdir. Yıllık domain masrafı 15 TL, hosting masrafı 30 TL ile yıllık masrafı 45 TL olan site kurabilirsiniz.

   Bu kadar ucuz site yapılabildiği yıllık masrafı 10.000 TL’den pahalı site de kurulabilir.

   Sizin neler yapmanız gereken konusunda verilecek bilgi oldukça fazla. Yani sırf sizin sorunuz üzerine bir site bile açılabilir. Gerçekten çok geniş bir konu. Biraz daha spesifik sorular sorarsanız size daha iyi yardımcı olurum.

   Umarım anlattıklarım da size yardımcı olur.

   Sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

  • muharrem selçuk

   KARDEŞİM BENDE BİR ÜRÜN VAR BUNU İNTERNET ÜZERİNDEN SATMAK İSİYORUM BEN DENEDİM AMA BAŞARILI OLAMADIM EĞER YAPMAK İSTERSEN BELLİ BİR KAR MARJI VEREREK BU İŞİ YAPABİLİRİZ SENLE 05542099153 selcuk_20.5@hotmail.com

 • ertugrul

  Merhaba

  dükkan olmadan internetten satış yapılabilirmi vergi olayı nasıl olur .. ve yurtdışına satış yapabilmek için ne yapmamız gerekiyor .. cevaplar için şimdiden teşekkürler .. kolay gelsin ..

 • Hakan

  Hocam çok teşekkür ederiz böyle bilgi paylaşan kişiler az kaldı

  Sonuna kadar bilgi verenlere destek vereceğim.

  Benim sorum İnternetten satış yapmak için ve sitenin adını duyurmak için geliştirdiğiniz stratejiler nedir.

  Bence en önemli konu bu.

  Tabi tıklanma sayısı arttıktan sonra kişilerin tekrar siteye gelmesi için dikkat çekici ve akılda kalıcı neler yapılabilir.

 • ertugrul

  hocam cevaplamıyacakmısınız sorularımızı .. ?

 • ertuğrul bey sorularınız oldukça geniş içerikli konular. Bu yüzden konulara kısa kısa cevap vermeye çalışacağım. Sadece internet üzerinden satış yapabilirsiniz. Vergi konusuna gelince reel sektördeki yapılan satışlar gibi internet üzerinden satış yapabilirsiniz. KDV oranını fiyatlarınıza ekleyerek satış yapacaksınız.

  Yurtdışına satış için ise öncelikle satış yapacağınız gruba ait ihracatçı birliğine üye olmanız gerekmektedir. (Tekstil İhracatçıları Birliği vs. gibi)

 • aylin

  Merhabalar,

  Ben gittigidiyor benzeri sitelerde dükkan açıp yurtiçine hatta ileride yurtdışına satış yapmak istiyorum. Satışını yapmak istediğim ürünler de komşumun annesinin köyde kendi yaptığı tarhana, erişte, salça, şişe domates, pekmez, kurutulmuş biber, patlıcan, üzüm, baklava..vs gibi ürünler. Yani hiçbirinin kalite belgesi, uygunluk belgesi..vs yok. Ambalajlayıp doğrudan satışını yapmak istiyorum. Mümkün müdür?

  • devletimizde şu an için bunu engelleyen bir yasa yok. Zaten pek de engellenebilir gibi durmuyor. Çünkü bu dediğiniz şeyi elden satanlar da var. Şu an için bir çok tanıdığım sizin yapmak istediğiniz gibi satış yapıyor.

 • sibel atçı

  merhaba cihan bey..nette bir çok yer gezmeme rağmen istediğim bilgilere ulaşamadım.okuduğum kadarıyla bu konuda bilgili görünüyorsunuz.ben eşya satmak istiyorum.ancak eşyalar kendi üretimim değil,daha doğrusu yenilenmiş ürünler.bunları açacağım siteden satmam mümkünmü? ne tip bir işlem yapmalıyım?vergi durumu ne olacak?sitede fiyat belirtmem uygun olurmu?şirket açmam gerekirmi?

  • bu konunun adı internetten gıda satışı. Siz eşya satmak istiyorum demişsiniz. Ne tür eşyalar ? Eşya ise kendi üretminizin olup olmaması pek önemli değil. Eşya ise internetten satmak mümkün. Sitede fiyat belirtmenizde bir sakınca yok. Şirket açmanıza da gerek yok. Fakat kredi kartı satışı olacaksa bankalar sanal pos kullanımını bireylere vermiyorlar. O zaman şirket açmanız gerekiyor. Kapıda ödeme yöntemini de kargolar bireyler için yapmıyor. Belki PTT yapıyordur fakat özel kargolar yapmıyor. Sadece havale ile ödeme almak istiyorsanız şirket olmayabilirsiniz.

   Vergi işlemine gelince normal dükkanların ve mağazaların ödediği gibi vergi ödeyebilirsiniz. Fakat bu noktaya sizin kadar hassasiyet gösteren pek yok.

 • Betul Yılmaz

  Merhaba Cihan bey,

  Öncelikle tum soruları ciddiyetle cevalayıp bilgilerinizi paylastıgınız icin cok tesekkurler. Benimde size birkac sorum olucaktı. Bende suan internet uzerinden satıs yapacak bir firma kurmak istiyorum. Suan hibe krediler icin basvuru kısmındayım .Ama sormak istedigim birkac husus var. El yapımı tarhana salca vs gibi seyler icin izin alınması gerekli mi? Yoksa sadece internet firması kurmak yeterli mi? İs yemek vs boyutuna gecerse (ev yapımı mantı ) bunlarda da farklı izinler lazım mı? Uretici ben olmadıgım icin sadece aracı olursam yani kisi kendi urununu hepsi burada mantıgıyla satarsa benim sorumlulugum olur mu? Bir surenin sonunda isi bir ofis acıp burdan da marka yaratıp satısa da dondurmeyı planlıyorum ama su asamada sadece internet firması kurmam ve bana evde yaptıgı urunleri satacak kisilerle temasa gecmem yeterli mi? Urunlerini satacagım kisilerinde yukumlulugu olur mu?

  Birde kredi aldıktan sonrası icin danısmanlık tarzı bir hizmetiniz varmı? Yada onerdiginiz aracı kısıler oluyormu?

  Simdiden yardımınız icin tesekkurler

  • Betül Hanım,

   Ben de öncelikle sizin bu soruları sormanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Söz konusu olan gıda olunca devletin gıda üretimine karşı hassasiyeti malu. HACCP ISO TSE gibi belgeleri alıp satış yapan firmaları görürsünüz. Mesela bir KİPA'ya veya BİM'e gitseniz gıda reyonlarından ürünlerinden birine baksanız bu 3 belgeyi de görürsünüz. Eğer yaptığınız işin yasal olmasını istiyorsanız bu izinler alınmalı.

   Peki almasak ne olur ?

   Samimi olmak gerekirse pek de bir şey olmaz. Çünkü sahibinden.com gittigidiyor.com gibi siteler üzerinden kendi yaptığı mantıyı, zeytinyağını satan bir çok kişi var. Devletin bunları tespit etmesi nerdeyse imkansız. Devletin bunu tespit edebilmesi için sizin marka olmanız gerekir. Yani mantı denince akla siz geliyorsanız işte o anda devlet sizi denetime alır. Ülkemizin bu tür denetleme mekanizması çok iyi değil.

   Gıda hususunda bir nokta da şu var. Gıda Nakliyatı ciddi bir problem. Mesela siz internet üzerinden satış yaptınız. Ürünü mersin gibi nemli bir yere göndereceksiniz. Neme maruz kalan bir mantı kargoda bozulabilir. Burada gıda ambalajında önemli bir unsur olan vakumlama ve özel ambalajlar devreye giriyor. Eğer iş gıda olmasa çok daha kolay iş yapılabilir.

   Mesela evlerde bayanlar şal örse ve siz bunu internetten satsanız bunun için bir izne gerek yok. Yer açarsanız yer açma izni almanız gerekiyor belediyeden.

   Üreten kişilerin sorumluluğu olur mu demişsiniz. Şimdi siz evlerde bayanlara para karşılığı bir şeyler yaptırdığınızdan bir nevi sizin çalışanınız gibidir. Bir işletmede çalışanlar izinsiz üretim yapsa çalışanlar değil firma sahibi ceza alır. Eğer evde çalışan kadınlar fatura karşılığında size mal satabilseler, ki bunun için şirket olmaları lazım, o zaman malı aldığınız yer problemli olduğundan sorumluluk siz de olmaz. Ama yaptırıp satmakta devlet evdeki çalışan kadını hukuken tanımaz. Çünkü karşısında bir işletme yok.

   Hibe krediler için ücretli danışmanlık yapmıyorum. Çünkü o kadar vaktim yok. Sadece blog yazmıyorum. İnternetten satış da yapıyorum. <a href="http://www.hediyelerdunyasi.com.tr” target=”_blank”>www.hediyelerdunyasi.com.tr sitesi üzerinden gıda satışı da yapıyoruz.

   Eğer sormak istediğiniz başka sorular olursa seve seve cevaplarım.

   İyi Günler diliyorum.

 • buğra ersin

  Selamlar hocam. Ben de internetten gıda pazarlaması yapmayı düşünüyorum. Fakat sağlık bakanlığının bu konuda genel bir mevzuatı var mı bilmiyorum. Yani sattığımız ürünlerin üzerşnde bir marka veya CE sertifikası gibi nicelikler aranmakta mı yoksa pazarda satar gibi internette de satabiliyor muyuz ürünleri?

  • Buğra Bey, aslında pazarda satmanın bile bir standartı var. Ama malesef uyan yok. Şu an Türkiye'de bir çok site izni olmadan gıda satışı yapmaktadır. Bunu da kontrol eden bir mekanizma ülkemizde yok. Fakat üretim izni alınarak yapılan bir iş daha sağlıklı olacaktır. Belki masrafınız olacak ama gönül rahatlığı ile satış yapacaksınız.

 • keykubat

  merhaba gıda maddesi satmak istiyorum ama vergi işini anlamış değilim.net bi açıklama da yok.açıklarsanız sevinirim.

  • vergi işi derken neyi kastettiğini tam olarak anlarsam yardımcı olabilirim. Biliyorsunuz verginin de türleri var. (kdv, ötv, stopaj vs.)

 • ziya hakan akça

  iyi günler cezerye lokum ve yöresel çay üretimimiz var. satış için gerekli yardımı yapmanızı rica ederim…. hakan akça 0 597 289 38 82 .

 • Burhan Kiziltuna

  Slm Hocam,
  ben internet üzeri gida destek ürünüleri satmak istiyorum ! önce ne yapmam gerekiyor ? sirket kurmak tamam, ruhsat veya diger islemler nasil oluyor onlari bilmiyorum ? özel müsade mi gerekiyor ? step by step ne yapmam gerekiyor ? yardimci olursaniz cok sevinirim ! slm burhan

 • betül

  merhabalar , ben de evde kendi yaptığım ve süslediğim kurabiyeleri satmak istiyorum ama internetten satış yapmakla ve prosedürleriyle ilgili pek bilgim yok, bu konuda yardıma ihtiyacım var . yardımcı olursanız sevinirim

 • emine yunus

  slm arkadaşlar hepinize bol şanslar ayrıyeten kolay gelsin şu anda istanbul avrupa yakasında ikametgah ediyorum ,
  ben evde ev yemekleri yaparak satmak istiyorum bana lütfen yardımcı olurmusunuz kendi yaptığımız yemekleri satmak istiyorum, mesala mantı içli köfte çiğ köfte mercimekli köfte yaprak sarma pasta gibi yardımlarınız için şimdiden hepinize teşekkür ederim,

 • CANER ÖNER

  merhabalar öncelikle şunu söylemeliyim gerçekten samimiyetle yazmış olduğunuz yazılar için teşekür ederim. ben yaklaşık 6 aydır arayış içerisindeyim, öncelikle drop shipping yapmak istedim ve uzunca bir süre araştırdım yurt dışında bu iş için tedarik sağlayan firmalar ile irtibat kurup bağlantılarımı sağladım yaklaşık 3 hafta önce tam satışa başlayacağım zaman bir haber okudum

  " Geçen hafta içerisinde, bu yöntemle yurda sokulmak istenen 2 milyon 681 bin 625 lira değerindeki 3 bin 290 fotoğraf makinesi ile bin 305 fotoğraf makinesi aksesuarına gümrük muhafaza ekiplerince el konulmuştur,""""

  buda artık bu işi yapmanın bir hayal olduğunu gösterdi allah muhafaza başlasaydım hemen hemen her parti 80,000,00 tl değerinde ürün getirtecektim. her parti yaklaşık 500 fotoğraf makinası ve tane başına 10 tl bu 5,000,00 tl ye tekabül ediyor satışı gittigidiyor üzerinden yapılıyordu fakat şimdi yasaklandı. işin kötü yanı para benim değil. patronuma bu işten bahsettim sermaye ondan iş benden ( tabi fazla bi iş yapılamayacak ama en azından para kazanılacak) karın % 40'ı benim patronum sağolsun geri çevirmedi ve genç bir insan ileri görüşlü hem bana kazandıracak hem kendi kazanacak. ama burada beyinselde olsa iş tamamen benim elimden geçecek.

  benim sizden ricam bana akıl vermeniz ne satmam konusunda nereden başlamalıyım şu an çalışıyorum işimi bırakmadan devam ettirebileceğim bir şeyi nasıl yaparım. yaklaşık 250,000,00 – 300,000,00 tl civarı bana ait olmayan ama kazandırırsam kazancının hemen hemen yarısını benimle paylaşacak bir patronum ( ortağım ) var .
  partonum sağolsun beni çok sever ve 6 yıldır yanında çalışmaktayım şimdiye kadar güven problemimiz hiçbir şekilde olumsuz olmadı ve benide kalkındırmak istediğini defalarca söyledi ama belli bir maaşla çalışarak nereye kadar gidebilirimki ilk önce ekstra gelir sonra kendi işimiz olarak düşünüyorum. ve e-ticarette ciddi anlamda yol almak istiyorum.

  bu konuda yardımcı olursanız size çok minnettar olurum.

  SAYGILARIMLA…

 • hocam çalışmalarınız süper. takip ediyoruz. siteyi yeni kurdum. günlük 30 dan fazla tıklanıyor. sipariş istediğimiz düzeyde değil. güven sorunu mu sizce. yardımcı olursanız sevinirim.

  • ilk etapta e-ticarette en büyük problem güven problemidir tabi ki. Zamanla aşacaksınız.

 • aysel c.

  merhabalar,çok tesadüfi sizin sitenize rastladım..umarım soruma cevap alabilirim..evde yaptığım pasta ve kurabiyeleri satabileceğim bir blog hazırlamak istiyorum ama bu yasal mıdır? şahıs şirketi mi kurmam gerek? herhangi bir vergi ödemem gerekiyor mu? kazancı zaten az olacağı için cevabınız benim için çok önemli,bu konuda net bir bilgi edinemedim bir türlü…şimdiden teşekkürler..iyi çalışmalar dilerim..

 • Eray Uçmak

  Merhabalar,
  İnternetten gıda satışı yapmayı düzenleyen herhangi bir yasa var mı?Bu iş türü için alınması gereken izinler nelerdir?Biliyorsanız yardımcı olabilir misiniz?

 • Emel Y.

  Merhaba evde yaptığım kurabiye,poğaça,börek vs. mamulleri çevremde bulunan ev hanımlarına satıyorum.Bunu internet oertamına da taşımak istiyorum ancak dediğiniz gibi gittigidiyor,sanal pazar vs. siteler aracılığı ile satış yaptığım zaman yasal bir mevzuata takılır mıyım birde bu kargo işi beni düşündürüyor. Yani kargo ücretleri pahalı bunu nasıl düşürebilirim.Teşekkür ederim.

 • hakan alp

  sizce internetten kuruyemiş satılırmı ve nasıl satılmalı

 • önder

  Merhaba
  Ben de internetten üzerinden yöresel bazı ürünlerin satışı için çalışma içindeyim. Ancak üretim izni ve satış sertifikası gibi bazı bürokratik işlemler gerekiyor galiba. Benim yapacağım şu: Kendi markamla köylerden toplayacağım bal, pekmez satmak. Ayrıca yeşil çay üreterek satmak. Bunlar için neler yapmam gerektiğini bana söyleyebilirseniz çok sevinirim. Hatta sevinmekle kalmaz, Türkiye’de bulmakta güçlük çekeceğiniz kalitede bir çay da ısmarlarım.
  Rize’de yaşıyorum.
  İlginize teşekkürler.

 • ÖMER ESER

  Merhabalar.. Ben internet üzerinde bal satışı yapmak istiyorum şuanda sahibinden.com sitesine bir ilan koydum ama orda satışın ne hızla gerçekleşeceğini kestiremiyorum.. Bal satışı için internet üzerinde sizin önerebileceğiniz bir yol varsa çok sevinirim..

  İyi Çalışmalar

  • Ben sahibinden.com üzerinden paralı ilan ile bal satışı yaptım. Fakat ödediğim reklam parası kadar ciro bile yapamadım. Sahibinden.com u kesinlikle tavsiye etmem. Hızlı satış için reklamdan başka çareniz yok. Eğer hız önemli değil diyorsanız farklı sitelere farklı ilanlar giriniz. Mesela http://www.ticaretmerkezi.gen.tr adlı siteden bal satış ilanı verebilirsiniz. Ne kadar farklı yere ne kadar çok ilan girerseniz sizin faydanıza. Fakat kopyala yapıştır olarak değil. Farklı ilanlar olarak açın ki Google’da bulunma ihtimaliniz artsın.

 • tarık

  selam cihan bey,ben devlet memuruyum internet üzerinden başka firmalara ait doğal kuru gıda ve yaş gıda ürünü satmak istiyorum. birinci sorum şirket kurmam gerekli mi? ikinci sorum ise web sayfası üzerinden bu satışları yapabilmem için gerekli izinler nelerdir? son olarak internet üzerinden satış yaparken kredi kartı ödemesi alabilmem için kendi sitemi kururak yaptığımda nasıl bir yol izlemeliyim?

 • ceren

  merhabalar, ben yemeklerime çok güveniyorum.30 senelik ev hanımıyım. yemeklerim her zaman çok beğenilmiştir.çok titiz ve hijyenik ortamda yemeklerimi yaparım. Urfa ve Antep yöresine yönelik her türlü yemeği yaparım.bunlardan bazıları:içli köfte, yaprak sarma, kuru dolma, yaz dolması, lahmacun, yuvalama, kazan kebabı, tepsi kebabı, tavuk ızgara, ızgarada et köfte vb.
  iletişim bilgileri: 5318988209
  5468453319
  e-posta: yemekisi@hotmail.com

 • Mehmet

  Merhaba öncelikle iyi günler dilerim.Yöresel gıda ürünlerinin satışını yaptığım bir e-ticaret sitesi sahibiyim.

  E-ticaret hayatına başlayalı yaklaşık olarak 4 ay gibi bir süre geçti.Bu süre zarfında elimizden geldiğince sosyal medyayı reklam maksatlı olarak kullanmaya çalıştık fakat açık konuşmak gerekirse bunun iyi derecede olduğunu söyleyemem.Şuan itibari ile iyi derecede olmasada satış gerçekleştiriyoruz fakat istediğimiz veya beklediğimiz potansiyele henüz ulaşamadık.Aslın satışını yaptığımız ürünlerde hep en iyiyi ve kaliteli olanı müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz ama benim anladığım kadarıyla güven sorunu yaşamaktayız.Güven sorunundan kastım ilk satış için geçerli bi sıkıntı zaten sonrasında ürün alımı yapan müşteriler tekrar geri dönüş sağlıyor.Acaba bu sorunu nasıl çözeriz yardımcı olabilir misiniz?

  Sitemi incelemek isterseniz

  http://www.anadoludanal.com

 • kübra sular

  merhabalar ben adana da yasıyorum tesadüfen sitenizi gördümve sansımı denemek istedim.ben çok güzel ev yapımı ve adana yöresine de ait biber salçası yapıp satıyorum ve bunu internet üzerinden de yapmak istiyorum.burada pek çevrem olmadığından bunu düsündüm lütfen yardımcı olurmusunuz.tşklr.

 • tuğba atsal

  cihan bey merhaba avukatlığını yaptığım bir e-ticaret sitesi var ve haribo şeker satmak istiyor. Bunun için almamız gereken izin veya dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

 • nilay

  En özel günleriniz için butik kurabiye ve pasta yapıyoruz.
  http://www.sefpasta.com dan ürün resimlerimize bakabilirsiniz.
  whatsup numaramız : 0551 153 84 62 numaralı telefondan bize yazabilirsiniz.
  İstediğiniz pasta veya butik kurabiyeyi söyleyin bize resmini gönderin size hemen fiyat verebiliriz. İstanbul anadolu yakasına ücretsiz pasta teslimatımız vardır.
  Ayrıca Türkiyenin her yerine kurabiye gönderimlerimiz de mevcutdur.
  Mail : sefpasta@gmail.com

 • İbrahim Yücel

  Evde meşhur ERZURUM İÇLİ KETESİ yapılır..
  Yaklaşık 150 gr olan 1 adet yuvarlak kete 2 TL dir..
  Günlük 200-250 adet sipariş alınabilir..
  (Nakliye alıcıya aittir, evimiz Ankara/Batıkent’te bulunmaktadır)

  05433478697
  iyucel25@hotmail.com

 • özlem

  Merhabalar;
  Ev mantısı yapımı ile ugraşmaktayız. İstanbul Kartal bölgesinde ikamet etmekteyiz.
  Mantı fiyatımız 17 TL
  Ancak çoklu alımlarda fiyat konusunda yardımcı oluruz.Konu ile ilgilenirseniz iletişime geçebilirsiniz.
  kadirrkoc@hotmail.com
  Ulaşım için: 05319144720

 • Alper Tüter

  merhaba sitenizi tesadüfen gördüm. bende internetten satış yapmak istiyorum. izlenmesi gereken süreçlerle ve nasıl reklam yapmamız gerektiği ile ilgili bilgi almak istiyorum. yardımcı olabilir misiniz ?
  teşekkürler