Salı , 4 Ağustos 2020
Güncel
Anasayfa / off-Topic / Ticaret / İnternet Ticareti

İnternet Ticareti

İnternet Ticaretinin Önemi

İnternet günümüzde büyük bir hızla yaygınlaşıyor. Ben inanıyorum ki ticaretin en yaygın ağı olacak. Günümüzde bu kadar yaygın olan interneti kullanmayanlar olduğu gibi kullanmamak için ayak direyenler de var. Hiç kusura bakmasınlar ama çok garip geliyor bu kişiler bana. Yahu neden ayak diriyorsun ki internet ticaretine ?

İnternet Ticaretini Neden Seçmeliyiz ?

İnternet ticaretini seçmemiz için bir çok sebep var bu kesin. Fakat en önemlileri nedir ? Bunlar üzerinde duralım.

1. İnsanlar tembelleşiyor

İnsanlar tembelleşiyor ve artık hareket etmek istemiyorlar. Eskiden en ufak bir şey için market gezmesine giden bizler önce bir internetten bakalım diyoruz. Demek ki insanların öncelikleri değişmiş. Tembellik damarları artmış. O yüzden size gelen müşteriye siz gideceksiniz. Nasıl mı ? İnternet olan her eve internet aracılığı ile girerek.

2. Sıfır Stok Maliyeti

Ticaretin en olmazsa olmazları mal, ulaşım ve hizmettir. Bu noktada mal konusu çok önemlidir. Bir ticarethane malı satmak için alır. Elinde bulunan mal miktarına stok denir. Şirketler yüklü mal alarak malı ucuza getirtip ucuz satmayı hedeflerler. Bazen bu yüklü alımlar ticarethanenin parayı çeviremeyip batmasına kadar gidebilir. O halde stok bir risktir.

İnternet vasıtası ile olmayan ürünü sergilemeniz mümkün. Mesela 100 liraya aldığınız malı dükkanda 5-6 ay sonra satabileceğinizden dolayı fiyatına 160 lira diyebilirsiniz. Fakat internette olmayan bir malı rekabet için 110 lira diyebilirsiniz. Sıfır stok maliyeti ile ciddi satışlar yapabilirsiniz.

3. Paranızı önce alın

İnternet ticaretinin en güzel özelliği bana göre budur. Çünkü elinizde olmayan bir malı 200 liraya satabilirsiniz. Cebinizde 200 lira varken herhalde çok daha ucuza mal bulabilirsiniz. Çünkü nakit para ile ucuz mal alabilirsiniz. O yüzden internet ticaretini sakın küçümsemeyin.

4. Yaygın Servis Ağı

Küçük bir işletmeci olsanız bile dünyanın her tarafı sizin için bir markettir. Yani sınırınız yok. İyi kaliteli hizmet size çok düşük maliyetlerle iş getirebilir.

5. Müşterileri İkna Etme

Bir alışverişin mümkün olabilmesi için müşterinin malı almaya ikna olması gerekir. Yüzyüze görüştüğünüz müşteri ya sizden indirim ister, ya da sizin tavrınızdan dolayı malı almak istemez. Ama internette sistemle muhattap olan müşteriyi ikna etmek için sistem uğraşır. Siz yorulmazsınız.

En ufak bir siparişte bile müşteriyi aramanız müşteriyi çok ciddi etkileyecektir.

6. İnterneti Küçümsemeyin

İnterneti küçümsemeyin. İnterneti küçümserseniz para kazanamazsınız. İnternetten aldığınız bir sipariş bazen günlük hayatta sattığınız 50 mala bedeldir. Çünkü her biri tohum hükmündedir. Tıpkı toprağa mahsul için atılması gibi. O müşterilerden birinin memnuniyeti onlarca insanı size getirecektir.

Ben biliyorum ki çevremde bir çok interneti küçümseyip de benle alay edenler şimdi başlarına vuruyorlar. Ama iş işten geçti artık.

Cihan KÜSMEZ Kimdir ?

Makalelerinin Toplam Okunma Sayısı: 2.469.287


2002 yılında başladığım yazı hayatıma ilk önce 2007 yılında blogspot ile devam ederken daha sonra 2009 yılında Wordpress ile devam ettim. 2009'dan bu yana Cihan Blog'ta yazmaktayım. Yazılım, Diziler ve Sosyal Medya ağırlıklı yazıların yanı sıra güncel konular ile ilgili yazılar da yazmaktayım.